ukryj

Są cenionymi roślinami leczniczymi, szeroko stosowanymi w przemyśle farmaceutycznym. Purpurowe jeżówki dodają rabatom uroku.

Z wyglądu przypominają różowe margerytki albo małe gerbery. Wydzielają charakterystyczny, przyjemny aromat i zdobią ogród. Jeżówka pochodzi z Ameryki Północnej. Indianie od wieków wykorzystywali ją do leczenia oparzeń i bólu gardła. Szamani robili z niej maści przyspieszające gojenie ran i specyfiki będące antidotum na jad węży. Współczesna medycyna odkryła, że jeżówka ma właściwości wspomagające i wzmacniające układ immunologiczny. Jest zatem często wykorzystywana w produkcji leków przeciwko przeziębieniom i preparatów homeopatycznych. W ich nazwie najczęściej stosuje się łacińską nawę jeżówki - czyli Echinacea. Zebrane w ogrodzie kwiaty jeżówki warto ususzyć. Napar z nich okaże się niezastąpiony w początkach każdego przeziębienia.

Jeżówka pupurowaRabaty pełne aromatu

Jeżówka purpurowa to bylina należąca do rodziny astrów. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, zatem poradzą z nią sobie nawet niedoświadczeni ogrodnicy. Kwitnie od czerwca do października, niezwykle efektownymi, dużymi kwiatami o intensywnym purpurowo-różowym ubarwieniu. Kwiatostany niektórych odmian osiągają nawet 10 cm szerokości.

Jeżówka prezentuje się najlepiej w większych grupach, tak więc warto dla niej przeznaczyć rabatę. Można też wykorzystać ją jako górne "piętro" w kompozycjach wielokwiatowych. Bardzo ładnie wygląda z wszelkimi odmianami astrów i płomyków. Mimo że rośliny dorastają do 1,5 metra wysokości, dzięki sztywnym łodygom nie wymagają podpierania. Jeżówka nadaje się na kwiaty cięte i często jest wykorzystywana w jesiennych, suchych bukietach. Osoby uczulone na jad pszczół powinny jednak przemyśleć sadzenie roślin z rodziny echinacea. Swym intensywnym aromatem kwiaty przyciągają pszczoły.

Roślina mało wymagająca

Jeżówka najlepiej rośnie w próchniczej, żyznej i lekkiej ziemi. Nie lubi wilgoci, tak więc należy ją podlewać z umiarem. W przypadku tych kwiatów to jednak tylko zalecenia botaników, gdyż rośliny praktycznie nie mają żadnych wymagań. Równie dobrze rosną i kwitną na stanowiskach słonecznych i suchych, jak i w cieniu na podłożu lekko podmokłym. Byliny te są rzadko atakowane przez szkodniki, a ich podatność na choroby jest minimalna.

Jeżówki są dodatkowo odporne na mróz i dlatego nie trzeba przykrywać rabat na zimę.
Jedyne czego echinacea wymaga to nawożenie. Powinno być intensywne i obfite, najlepiej co 14 dni nawozem wieloskładnikowym. Poza tym przekwitnięte kwiaty należy usuwać, a przed zimą ściąć łodygi tuż przy ziemi.

Jeżówki na rozsadę można siać z nasion bezpośrednio do gruntu już w marcu na osłoniętym rozsadniku lub w inspekcie. Nasiona kiełkują po około 30 dniach. Młode rośliny trzeba przepikować. Na rabaty należy je wysadzać we wrześniu. Zalecany przez ogrodników odstęp to ok. 60 x 60 cm. Jeśli chcemy osiągnąć efekt gęstej, kwiatowej kępy dopuszczalne są mniejsze odległości. Jeżówki można również rozmnożyć, wykopując je wiosną i dzieląc rośliny na kilka części. Trzeba jedynie zadbać, by przy każdej został fragment systemu korzeniowego.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
5,00 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Hiacynt w doniczce

Hiacynt w doniczce

Hiacynty, choć kojarzą się z nadejściem wiosny, dostępne są na rynku już późną jesienią. Przeczytaj cały artykuł

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu to świetny sposób na to, żeby w środku zimy cieszyć się namiastką wiosny. Przeczytaj cały artykuł

Dom z Ogrodem

Dom z Ogrodem

Przedstawiamy najnowsze, marcowe wydanie magazynu Dom z ogrodem. Przeczytaj cały artykuł

Przydomowy ogród - pomysły

Przydomowy ogród - pomysły

Przydomowy ogród powinien tworzyć spójną całość z architekturą domu i aranżacją wnętrz. Przeczytaj cały artykuł

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny

Ten niewiarygodny ogród znajduje się w pobliżu Mevagissey w Kornwalii. Jest to jeden z najpopularniejszych... Przeczytaj cały artykuł

Doniczka z grillem

Doniczka z grillem

Sezon ogródkowy i grillowy ciągle trwa więc mamy propozycję wielofunkcyjnej doniczki, która może służyć jako grill. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. irena.pak

  bardzo mi się spodobały te kwiaty, może wiosną wysieję sobie ;-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-dach

E-instalacje

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Katalpy w ogrodzie

x