ukryj

Siatka przeciw kretom to doskonały sposób na zabezpieczenie naszego ogrodu przed tymi zwierzętami.

kretowiny na trawnikuZagrożenie dla trawnika

Krety, choć nie jedzą roślin, są prawdziwym koszmarem ogrodników. Te niewielkie zwierzątka (dorastają do 20 cm wielkości), dzięki odpowiednio przekształconym łapom, które przypominają łopaty są w stanie wykopać podziemny tunel długości 12-15 m w ciągu jednej godziny! Łączna długość tuneli „należących” do jednego kreta może wynosić od 100-200 m do 1 km. Krety swoje tunele ryją dla zdobycia dżdżownic i larw owadów, którymi się odżywiają, jednak w czasie tych „prac” często uszkadzają korzenie roślin, nie mówiąc już o powierzchni trawnika i rabat. Podziemne tunele, znajdujące się na głębokości 20-50 cm to jedna rzecz, ale krety nadmiar ziemi wypychają na powierzchnię, tworząc różnej wielkości kopce. Ich działalność sprawia, że wypielęgnowane trawniki i rabaty w ciągu kilku dni zamieniają się w prawdziwą ruinę.

kret europejskiOdstraszanie kretów

Krety w Polsce są objęte częściową ochroną gatunkową, co oznacza, że z naszego ogrodu możemy je tylko wypłoszyć, albo w ogóle do niego nie wpuścić. Temu pierwszemu celowi służą różnego rodzaju odstraszacze, wykorzystujące nieprzyjemne dla kretów zapachy oraz dźwięki. Ponieważ krety są ślepe, mają doskonale rozwinięty węch oraz słuch (wspomagane włosami czuciowymi, bardzo wrażliwymi na drgania). Dlatego też odstraszacze wibracyjno-akustyczne oraz zapachowe bywają skuteczne. Dostępne są także pułapki na krety, umieszczane w tunelach (złapane zwierzę należy wypuścić).

siatka przeciw kretomSiatka przeciw kretom

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto pomyśleć o rozwiązaniach, które w ogóle nie dopuszczą kretów do naszego ogrodu i nie pozwolą na zrujnowanie go. Takim rozwiązaniem są siatki przeciw kretom, układane pod trawnikiem lub rabatami kwiatowymi i warzywnymi. Siatki przeciw kretom są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu odpowiednio zabezpieczonego przed korozją. Obydwa rodzaje siatek różnią się przede wszystkim ceną – metalowe są droższe. Siatki są odporne na warunki atmosferyczne i mają tak dobraną wielkość oczek, by stanowiły zaporę dla kretów, a jednocześnie nie przeszkadzały wegetacji roślin (wymiary oczek wynoszą od 3x3 mm do 19x19 mm). Siatki najczęściej są oferowane w szerokości 100 lub 200 cm i długości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów (50 - 400 m).

Układanie siatki przeciw kretom

Montaż siatki jest dość prosty. Siatka powinna być umieszczona na głębokości ok. 10 cm pod trawnikiem i ok. 30 cm pod rabatami. Należy pamiętać, by siatkę układać z 10 cm zakładem z obu boków. Jeśli na nasz ogród znajduje się na pochyłym terenie, siatkę warto dodatkowo zamocować specjalnymi kołkami i kotwicami. Na siatkę nanosi się odpowiednią warstwę gleby, na którą możemy wysiać nasiona lub ułożyć trawnik z rolki. Jeśli planujemy system automatycznego nawadniania, rury powinny być ułożone pod siatką. Wszystko to jest dosyć pracochłonne, ale w nowym ogrodzie - stosunkowo proste do wykonania.

siatka przeciw kretom pod trawnikukładanie trawnika z rolki

Znacznie większy problem pojawia się, kiedy nasz trawnik już istnieje i – poza inwazją kreta – jesteśmy zadowoleni z jego stanu. Jednak wtedy też mamy pewne możliwości. Najbardziej pracochłonną i uciążliwą jest ręczne zdjęcie darni (kawałek po kawałku), założenie siatki przeciw kretom na odsłoniętej powierzchni, przysypanie jej ziemią i ułożenie darni z powrotem. W tej pracy mogą nas wyręczyć firmy oferujące podcięcie wierzchniej warstwy ziemi wraz z trawą i ułożenie siatki. Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest założenie pionowej siatki przeciw kretom. Takie siatki (poprzeczne) są najczęściej wykonane ze stali ocynkowanej, powlekanej PVC. Siatką poprzeczną wkopuje się pionowo dookoła ogrodu, na głębokość ok. 70-80 cm. Należy pamiętać, by nad ziemię wystawało ok. 20 cm siatki. Oferowane są siatki o wysokości 1 m i długości kilkudziesięciu metrów. Taka zapora jest łatwiejsza do zamontowania i mniej pracochłonna, ale może się zdarzyć, że kret i tak przekopie się pod nią i zagości w naszym ogrodzie, a wtedy – żegnaj trawniku. Siatki przeciw kretom układane pod całą powierzchnią trawnika, czy rabat są bardziej skuteczne.

trawnik z rolki na siatce przeciw kretom

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
4,40 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jak pozbyć się kreta?

Jak pozbyć się kreta?

Pamiętacie czeską dobranockę, której bohaterem był niezwykle sympatyczny krecik? Przeczytaj cały artykuł

Choroby i szkodniki roślin

Choroby i szkodniki roślin

Owady i pajęczaki mogą przewędrować z sąsiednich ogrodów, a zarodniki grzybów przenosi wiatr. Przeczytaj cały artykuł

Opryskiwacze do roślin

Opryskiwacze do roślin

Przy chorobach roślin lub inwazji szkodników w ogrodzie najskuteczniejszym rozwiązaniem są chemiczne środki ochrony. Przeczytaj cały artykuł

Drzewa owocowe - choroby

Drzewa owocowe - choroby

Aby drzewa owocowe nie chorowały przede wszystkim należy dbać o profilaktykę. Gdy pojawią się pierwsze objawy... Przeczytaj cały artykuł

Domek dla owadów. Jak go zbudować i dlaczego warto

Domek dla owadów. Jak go zbudować i dlaczego warto

Domek dla owadów to doskonały sposób, aby zwabić pożyteczne owady do naszego ogrodu i pomóc im przetrwać chłody. Przeczytaj cały artykuł

Choroby kaktusów

Choroby kaktusów

Kaktusy stanowią dość szczególną grupę roślin spotykanych w naszych mieszkaniach. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-instalacje

E-mieszkanie

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Żywopłot z pnączy

x