ukryj

żywopłot liściastyKrzewy czy drzewa ozdobne, z których formujemy żywopłoty, sadzi się i pielęgnuje, tak jak wszystkie inne w ogrodzie.

Zasada jest jednak taka, że krzewy i drzewa ozdobne, które tracą liście na zimę, najlepiej jest sadzić jesienią, po zakończeniu okresu ich wegetacji. Dobrą porą na sadzenie iglaków jest natomiast druga połowa sierpnia, gdy wzrost ich młodych pędów jest już zakończony.

Stanowisko i przygotowanie gleby

Zasady sadzenia są podobne jak w przypadku innych drzew i krzewów, z tym że na żywopłoty wybiera się często miejsca przy drodze czy przy budynkach, gdzie gleba jest często uboższa. Aby poprawić jakość gleby w miejscu, gdzie chcemy założyć żywopłot, do wykopanego dołka wsypuje się kilka łopat kompostowej ziemi lub torfu (nie poleca się stosowania w tym celu obornika).
Wokół posadzonych krzewów pozostawia się przestrzeń wolną od trawy oraz usypuje wokół nich kopczyki chroniące szyjkę korzeniową krzewu przed wysychaniem. Przez pierwszy okres po posadzeniu krzewy podlewa się obficie i regularnie.

żywopłot iglastyPielęgnacja żywopłotu

Pierwszej wiosny od posadzenia żywopłotu wszystkie pędy krzewu lub drzewa należy dość krótko przyciąć, pozostawiając po 3-4 pąki na pędzie licząc od szyjki korzeniowej. Ten zabieg jest konieczny w przypadku wszystkich drzew i krzewów liściastych – pobudzi prawidłowe krzewienie się rośliny oraz wpłynie wzmacniająco na nią samą. Nie stosuje się tego rodzaju cięcia w przypadku drzew i krzewów zimozielonych i iglastych. Żywopłot wymaga dużej ilości wody i składników pokarmowych, musimy więc go podlewać i zasilać. Jeśli zdecydujemy się na żywopłot wymagający formowania, liczmy się z koniecznością 2-3-krotnego przycinania go w ciągu roku.

Przykładowe gatunki drzew i krzewów na żywopłoty:

Żywopłoty wysokie (1,5-3 m) – grab pospolity, głóg ostrogowy lub dwuszyjkowy, klon tatarski, morwa biała, wiśnia wonna czyli antypka, żywotnik zachodni lub jego odmiany.

Żywopłoty niskie (50-100 cm) – bukszpan znany też jako gryczpan, irga błyszcząca, ligustr pospolity, porzeczka alpejska.

Żywopłoty formowane – bukszpan, berberys, cis, grab pospolity, irga błyszcząca, ligustry, modrzewie, morwy, porzeczki, tamaryszki, żywotniki.

Żywopłoty nieformowane – berberys, jaśminowce, ognik ciernisty, róża dzika i pomarszczona, tawuła wczesna i tawuła van Houtte’a, irga błyszcząca.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
2,57 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Narzędzia ogrodnicze na lata

Narzędzia ogrodnicze na lata

Z odpowiednio dobranymi i dobrej jakości narzędziami praca w ogrodzie jest przyjemnością. Przeczytaj cały artykuł

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Temperatury poniżej zera, śnieg i lód potrafią być niezwykle destrukcyjnym czynnikiem, ale istnieje kilka... Przeczytaj cały artykuł

Dom z Ogrodem

Dom z Ogrodem

Przedstawiamy najnowsze, marcowe wydanie magazynu Dom z ogrodem. Przeczytaj cały artykuł

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny

Ten niewiarygodny ogród znajduje się w pobliżu Mevagissey w Kornwalii. Jest to jeden z najpopularniejszych... Przeczytaj cały artykuł

Drzewa w ogrodzie

Drzewa w ogrodzie

Przy wyborze drzew do ogrodu powinniśmy zwrócić uwagę, na jaką wysokość dorastają oraz jak bardzo... Przeczytaj cały artykuł

Doniczka z grillem

Doniczka z grillem

Sezon ogródkowy i grillowy ciągle trwa więc mamy propozycję wielofunkcyjnej doniczki, która może służyć jako grill. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

Urządzone.pl

E-ściany

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

W ogrodzie z Andrzejem Piasecznym

x