ukryj

Taras drewniany – zabezpieczenie drewna

Tagi: , , , , ,

Grill, taras z desek, słoneczne letnie popołudnie, nagła zmiana pogody i ulewny deszcz. Brzmi znajomo? Ostre słońce na przemian z deszczem mogą zniszczyć drewno, jeśli nie będziemy stosować odpowiednich preparatów do jego pielęgnacji. Drewniane meble wystarczy chować pod zadaszenie, ale naturalna zewnętrzna podłoga musi wytrzymać zmienne warunki pogodowe.

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, odpoczywaniu na tarasie i korzystaniu ze słońca. Zbyt długi kontakt z piekącymi promieniami może zaszkodzić naszej skórze i należy zabezpieczyć się przed ich szkodliwym działaniem. Podobnie jest w przypadku drewna. Jest to surowiec naturalny, a słońce i deszcz nie pozostają bez wpływu na jego kondycję.

taras drewniany

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest sprawdzenie tarasowych wkrętów, które mogły się poluzować. To samo dotyczy drewnianych ławek i innych mebli, jeśli nie były schowane pod zadaszeniem. Podczas jesieni i zimy, na skutek opadów, deski pęcznieją, wiosną zaś wysychają na słońcu, co może powodować osłabienie połączeń między poszczególnymi częściami. Po ponownym skręceniu desek tarasowych czy drewnianych mebli ogrodowych, można przystąpić do olejowania.

taras z drewnaOlejowanie

Drewniany taras czy meble ogrodowe są narażone na negatywny wpływ czynników atmosferycznych, co powoduje szarzenie drewna czy nawet rozwój niszczących jego strukturę grzybów. Aby temu zapobiec, przynajmniej raz w roku należy przeprowadzić olejowanie powierzchni drewnianych. Zabieg ten znacznie opóźni naturalny proces patynowania drewna. Utrzyma także na dłużej jego kolor, blaknący w słońcu. 

– Olej przeznaczony do pielęgnacji drewna nakłada się szerokim pędzlem na oczyszczoną z piasku i kurzu powierzchnię. Preparat tego typu tworzy warstwę ochronną przed wnikaniem wilgoci – tłumaczy ekspert firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe, Katarzyna Wątor. Nałożenie warstwy oleju jest najprostszym i najstarszym sposobem konserwacji drewnianej powierzchni. Jest także metodą wygodną, ponieważ olej wnika głęboko w strukturę drewna i nie pozostawia dodatkowej warstwy na jego powierzchni. Olej jako środek konserwujący ma jednak wady: nie chroni przed wnikaniem tłustych plam, które stają się niemożliwe do usunięcia. Z jego pomocą nie zmienimy także koloru deski. 

drewniany tarasLakier, lazura czy bejca?

Producenci preparatów do drewna prześcigają się w pomysłach. Do wyboru mamy bejce, lazury lub lakiery. Lazura nadaje kolor, ale nie zakrywa struktury drewna, słojów i sęków. Jest odporna na większość popularnych zabrudzeń. Bejca zwiększa odporność desek na wpływ warunków atmosferycznych, a nałożona warstwa tego środka pozwala na całkowitą zmianę koloru drewna. Lakier natomiast jest trwałą, elastyczną powłoką, która podkreśla kolor drewna i zapobiega zmianom jego odcienia. Istnieją także preparaty łączące właściwości bejc, lakierów i lazur.

Jeśli decydujemy się na taras z desek, musimy wziąć pod uwagę, że utrzymanie jego wyglądu i właściwości wymaga regularnych zabiegów. Gra zdecydowanie jest warta świeczki, gdyż zadbane drewno posiada naturalny urok. Dostępne na rynku preparaty pielęgnacyjne pomogą sprostać wymaganiom tego surowca i długo cieszyć się jego pięknem.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
5,00 / 1 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Uprawa astrów - kwiatów jesieni

Uprawa astrów - kwiatów jesieni

Astry - ta rodzina liczy ponad sześciuset przedstawicieli różnych odmian. Przeczytaj cały artykuł

Z czego taras?

Z czego taras?

Tarasy to doskonałe miejsca służące do wypoczynku i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Przeczytaj cały artykuł

Tarasy drewniane

Tarasy drewniane

Tarasy drewniane doskonale komponują się z naturalnym wyglądem ogrodu. Drewno do ich produkcji powinno być... Przeczytaj cały artykuł

Czym wyłożyć taras?

Czym wyłożyć taras?

Nie ma chyba takiej osoby, która nie doceniałaby posiadania tarasu przy domu. Rodzinne śniadania na świeżym powietrzu... Przeczytaj cały artykuł

Drewno na taras

Drewno na taras

Taras to nieodzowna część domu rodzinnego. Odpoczywamy na nim, uciekamy przed hałasem i zgiełkiem po długim dniu... Przeczytaj cały artykuł

Taras drewniany - jakie drewno wybrać

Taras drewniany - jakie drewno wybrać

Drewniane tarasy są w modzie. Głównie dzięki znacznie większej niż jeszcze kilka lat temu dostępności najróżniejszych... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (9)

 1. wioslarz

  warto stawiac na produkty marki vidaron ktore maja kilkuletnia gwarancje i sa bardzo wydajne

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Wystarczy dobre drewno i ulewy niestraszne :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. warto stawiac na produkty marki vidaron ktore maja kilkuletnia gwarancje i sa bardzo wydajne Impregnat Vidaron ma gwarancję 6 lat, zgadza się.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Grill, taras z desek, słoneczne letnie popołudnie, nagła zmiana pogody i ulewny deszcz. Brzmi znajomo? <a href="http://www.e-ogrodek.pl/a/14793,taras-drewniany-zabezpieczenie-drewna">Taras drewniany ? zabezpieczenie drewna >></a> zabezpieczenie drewnianego tarasu to jedno. Druga rzecz to właściwe drewno, trzecia to wykonanie i odpowiedni montaż. Warto na pewnych rzeczach nie oszczędzać i korzystać ze sprawdzonych rozwiązań .

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Na pewno przydadzą się odpowiednie impregnaty albo zabezpieczenie lakierem.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Wystarczy dobre drewno i ulewy niestraszne :) Dobre drewno samo w sobie to za mało.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Wystarczy dobre drewno i ulewy niestraszne :) Dobre drewno samo w sobie to za mało. Oczywiście, że masz rację. Nawet ten egzotyczny modrzew syberyjski czy drewno cedrowe trzeba otoczyć opieką. :) Po prostu drewno wykorzystane przemysłowo ma inną wilgotność niż drzewo, które ma o wiele niższą wilgotność i nie poddaje się tak czynnikom zewnętrznym.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Wystarczy dobre drewno i ulewy niestraszne :) Dobre drewno samo w sobie to za mało. Nawet dobre drewno będzie potrzebować impregnacji. To fakt z którym trudno byłoby się sprzeczać.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. Wystarczy dobre drewno i ulewy niestraszne :) Dobre drewno samo w sobie to za mało. Nawet dobre drewno będzie potrzebować impregnacji. To fakt z którym trudno byłoby się sprzeczać. Deska ma wilgotność ponad 20%, a drzewo - 12%. To wystarczy by deską zainteresowały się robale.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-ściany

E-dach

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Gry i zabawy do ogródka

x