ukryj

Wszyscy lubimy, gdy nasz ogród wygląda pięknie. Dla tych, którzy przez piękno rozumieją ład i porządek, cenią sobie naturalny wygląd ogrodu doskonałym rozwiązaniem okazać się może stosowanie obrzeży ogrodowych.*

Czym są obrzeża ?

Obrzeża ogrodowe geoBORDER to metrowej długości cienki krawężnik. Wykonany jest z elastycznego plastiku co daje możliwość stworzenia dowolnego kształtu  rabaty lub ścieżki – ograniczeniem jest  tylko wyobraźnia ogrodnika.
Standardowo występują w długości 1 metra, ale ten parametr może być dowolnie modyfikowany, albowiem dzięki łatwym zaczepom można tworzyć odcinki o dowolnej długości.

obrzeża ogrodowe obrzeża ogrodowe - aranżacja

Jakie są wysokości obrzeży ogrodowych?

Obrzeża geoBORDER występują w 3 wysokościach 4,5 cm,  5,8 cm i 7,8 cm. Wybór wysokości obrzeża uzależniony jest od funkcji jaką obrzeże ma spełnić. Przykładowo, gdy chcemy w niewidoczny sposób oddzielić ścieżkę z bruku od trawnika,  wysokość dobieramy do wysokości kostki czyli w większości przypadków powinniśmy zastosować geoBORDER 58 i 78. Wysokość ta nie będzie miała takiego znaczenia jeżeli chcemy oddzielić rabaty zasypane np. korą od trawnika, wtedy możemy zastosować geoBORDER 45.

obrzeże ogrodowe geoBORDERzastosowanie obrzeża ogrodowego

Czy z obrzeży można wykonać dowolny kształt?

Ograniczeniem nie są także nieregularne linie ścieżek lub rabat, gdyż w prosty sposób uzyskamy dowolny kształt falujący lub kolisty poprzez nacięcie sekatorem w oznaczonych miejscach.
Dzięki wyjątkowej elastyczności geoBORDER, możemy wykonać  okręg o minimalnym obwodzie 1 m. Stosując taką opaskę wokół drzewa, krzaka, rośliny rozdzielimy trawnik od systemu korzeniowego otoczonej rośliny zachowując tym samym ład i porządek.

obrzeże plastikoweprzykładowy kształt obrzeża ogrodowego                              elastyczne obrzeże ogrodowe


więcej o montażu obrzeży geoBORDER

Dlaczego obrzeże z tworzywa, a nie betonowe?

Część z opisywanych powyższych zastosowań można uzyskać wykorzystując betonowe krawężniki lub kostki brukowe. Niemniej trzeba pamiętać, że nie uzyskamy w ten sposób naturalnego wyglądu naszego ogródka. Obrzeża geoBORDER mogą być całkowicie niewidoczne przy zachowaniu ich funkcji. Efekt ten jest niemożliwy do uzyskania stosując tradycyjne krawężniki. Istotne jest, że nie stanowią one jakiejkolwiek przeszkody w pielęgnacji ogrodu takiej jak koszenie trawy.
Zaletą jest także to, iż ich montaż jest wyjątkowo prosty i może być wykonany samodzielnie. Jedna paczka obrzeży na którą składa się 8 sztuk, dających obrzegowanie o wysokości  4,5 cm,  długości 8 m waży zaledwie 3,2 kg. Gdybyśmy stosowali krawężnik betonowy waga ta wyniosłaby 10x tyle. Pokazuje to iż użycie geoBORDER od samego początku, to jest jego zakupu, możemy zrealizować samodzielnie.

Czy  obrzeże z tworzywa można wykorzystać do eko kratki?

Obrzeże geoBORDER jest również doskonałym rozwiązaniem do eko kratki geoSYSTEM. Układając nawierzchnię w różnym kształcie należy dociąć kratkę.  Brzegi wykańczamy obrzeżem – wysokość dobieramy do wysokości eko kratki.

obrzeże geoBORDER i eko kratka geoSYSTEM

więcej informacji na stronie geoSYSTEM

* artykuł sponsorowany

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Ścieżki w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także dekoracyjne i dopasowane do charakteru ogrodu. Przeczytaj cały artykuł

Nawierzchnie ogrodowe - podjazd

Nawierzchnie ogrodowe - podjazd

Podjazd oprócz dopasowania estetycznego do architektury domu powinien jednocześnie pełnić funkcję użytkową. Przeczytaj cały artykuł

Kamienie dekoracyjne w ogrodzie

Kamienie dekoracyjne w ogrodzie

Nie bez powodu mówi się, że dodatki tworzą całość i charakter stylizacji. Kamienie ozdobne to niepozorny drobiazg... Przeczytaj cały artykuł

Schody tarasowe

Schody tarasowe

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. Przeczytaj cały artykuł

Taras przydomowy

Taras przydomowy

Taras przydomowy to miejsce, gdzie możemy po ciężkim dniu pracy odetchnąć z filiżanką kawy lub z dobrą książką. Przeczytaj cały artykuł

Ścieżki ogrodowe. Zdjęcia pomysłów na ścieżki w ogrodzie

Ścieżki ogrodowe. Zdjęcia pomysłów na ścieżki w ogrodzie

Ścieżki ogrodowe muszą nas wieść do celu, choć niekoniecznie prosto. Ich kształt i forma są ozdobą ogrodu. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (6)

 1. Redakcja

  Wszyscy lubimy, gdy nasz ogród wygląda pięknie. Dla tych, którzy przez piękno rozumieją ład i porządek, cenią sobie... Obrzeża ogrodowe >>

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. wontzki

  Możecie zawsze spróbować doniczek w tym stylu http://rattanartsklep.iai-shop.com/product-pol-146-Donica-ocieplana-prostokatna-kolor-mix-braz-RD-06.html i mebli z tego też materiału. Genialnie komponują się w każdy styl ogródów, zarówno klasyczny jak i nowoczesny :) polecam.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. JanekRos

  Ja do rabatek wykorzystałem obrzeże faliste: http://www.ecoagra.pl/produkt-445-Obrzeze-trawnikowe-faliste-brazowe-15-cm-x-9-metrow.html, wychodzi taniej, a też ogród pięknie wygląda. Materiał raczej nie do wytyczania ścieżek, ale jakiś przegród czy barierek jak najbardziej. Moja uwaga: pilnować by nie najechać przy koszeniu:)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. dlatego zdecydowanie lepsza będzie betonowa, czy jak tam jakaś z kamienia, niż taki plastik. oraz w mojej opinii to ładnie wcale nie wygląda ;)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Ciekawe pomysły

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. super to wygląda

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-mieszkanie

E-izolacje

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Pomysł na ogrodzenie

x