ukryj

rozchodnik ostryRozchodniki (Sedum) należą do bardzo licznej rodziny gruboszowatych, w której znajduje się ponad 400 różnych gatunków.

Zwykle pochodzą z terenów o dość surowym klimacie (np. Himalajów), co pozwala na ich uprawę w gruncie, ale bywają wśród nich również rośliny z łagodniejszego klimatu, mające wyższe wymagania termiczne. Dlatego mimo iż z reguły nie sprawiają kłopotów w uprawie, warto wiedzieć jaki posiadamy gatunek, aby wiosną nie okazało się, że zimy w gruncie nie przetrwał. Oczywiście nie musimy rezygnować z jego uprawy, jednak trzeba pamiętać, że możliwa jest ona tylko w pojemnikach.

Wymagania uprawowe

Rozchodniki to rośliny zaliczane do sukulentów w związku z czym najważniejszymi czynnikami wpływającymi na ich prawidłowy wzrost i rozwój są światło oraz woda. Ogromna większość rozchodników wymaga bezwzględnie słonecznego stanowiska, gdyż w cieniu szybko zaczynają się wyciągać, karleć, a niekiedy także chorować. Również kwiatów, o ile gatunek je wytwarza, w cieniu się raczej nie doczekamy. Ta cecha przysparza szczególnie dużo kłopotów w uprawach doniczkowych, gdyż w okresie jesienno-zimowym możemy mieć problemy ze znalezieniem dla nich odpowiednio widnego miejsca w mieszkaniu. Delikatny półcień toleruje zaledwie kilka roślin, pochodzących z rejonów o mniejszym natężeniu światła, dlatego podejmując się uprawy rozchodników w warunkach domowych, musimy mieć te wymagania na uwadze. Dokładnie odwrotnie wygląda sytuacja co do wilgotności. Natura pozwoliła wytworzyć sukulentom organy, służące do przechowywania wody. Jest to dla nich bardzo ważne, gdyż rejony z których pochodzą, należą do miejsc suchych, więc nie mogły by w nich przetrwać, bez odpowiedniego przystosowania. W uprawie znacznie więcej szkody może im więc przynieść przelanie niż okresowa susza. Z tego też powodu są znakomitymi roślinami do rozmaitych ogródków skalnych, w których znakomicie sobie radzą. Preferują gleby lekkie, przewiewne, a nawet piaszczyste, źle się natomiast czują na ciężkich i mokrych. Kiedy rozchodniki uprawiamy w mieszkaniu, musimy zapewnić im wymagany okres spoczynku i przez sezon zimowy przetrzymywać w pomieszczeniu widnym oraz chłodnym (8-12°C), ograniczając w tym czasie podlewanie do absolutnego minimum.

rozchodnik

Charakterystyka ogólna

Różnorodność rozchodników jest naprawdę zaskakująco duża, a ich wygląd w zalewności od gatunku może znacznie się różnić. Nazwa rodzaju sugeruje, że są to rośliny rozchodzące się, a więc niskie i płożące, co faktycznie dotyczy ogromnej większości gatunków. Ta cecha sprawia też, że nierzadko są ekspansywne i lubią wymykać się spod kontroli, zajmując miejsca zupełnie dla nich nie przeznaczone. Ale spotyka się tutaj również rośliny wyjątkowo wysokie, dochodzące do ok. 60 cm., (rozchodnik okazały – S. spectabile), co oczywiście nie przeszkadza im bujnie się rozrastać. Ich ozdobą są przede wszystkim mięsiste liście w rozmaitych kształtach np. (owalne, igiełkowe) oraz kolorach (odcienie zieleni, bieli, czerwieni lub żółci). Jednak jest też sporo gatunków, wydających bardzo dekoracyjne kwiaty jak choćby wspomniany rozchodnik okazały. Kwiaty zwykle są małe, ale zebrane w liczne kwiatostany i występują najczęściej w kolorach białych, żółtych, różowych bądź czerwonych. Na roślinach w zależności od odmiany, mogą pojawiać się w różnych miesiącach okresu wegetacyjnego (IV-X).

rozchodnik okazały

Najpopularniejsze gatunki

W Polsce uprawia się wiele gatunków i odmian rozchodników, ale do najczęściej spotykanych nalezą:

 • Rozchodnik ostry (S. acre) – popularny gatunek zadarniający i całkowicie mrozoodporny. Jego krótkie pędy, dorastające do kilku centymetrów gęsto pokrywają rurkowate, mięsiste, szpiczasto zakończone liście. Najczęściej występuje w kolorze zielonym, ale miewa też odmiany pstre, (żółto-zielona „Aureum”). Kwitnie na żółto w miesiącach VI-VII. Niestety, gatunek posiada toksyczny sok, a poza tym jest mocno ekspansywny.
 • Rozchodnik walcowaty (S. burrito) – to jeden z rozchodników, którego całoroczna uprawa możliwa jest jedynie w pojemnikach. Nie toleruje spadków temperatury poniżej 5 stopni, gdyż pochodzi z ciepłych rejonów Meksyku. Zgodnie z nazwą, jego liście są walcowate i szpiczasto zakończone, najczęściej w kolorze zielonym, z woskowatym, szarym nalotem. Pędy dorastają zwykle do ok. 10 cm., chociaż odmiany mogą być dłuższe. Zakwita wiosną, na różowo lub biało.
 • Rozchodnik okazały (S. spectabile) – to roślina stosunkowo wysoka, dochodząca do 60 cm. wys. Jest całkowicie odporna na mróz. Liście dość duże, owalne, spłaszczone, najczęściej jasnozielone, pokryte szarym, woskowatym nalotem. Ich brzeg jest łagodnie ząbkowany. Zakwita w miesiącach VIII-X, różowymi lub białymi, drobnymi kwiatkami, zebranymi na szczycie pędu w okazałe baldachowate kwiatostany. Występuje w wielu odmianach, niekiedy o pstrym umaszczeniu liści.
 • Rozchodnik ościsty (S. reflexum) – nazwa pochodzi najprawdopodobniej od cienkich, niemal igiełkowych, zielonych liści, gęsto porastających niezbyt długie (ok. 15 cm.) pędy. Zakwita w miesiącach VII-VIII intensywnie żółtymi, niewielkimi kwiatkami, zebranymi w baldachogrona. Odmiany mogą posiadać liście pstre (np. „Angelina)” lub o nietypowym kształcie (np. „Cristatum”).
 • Rozchodnik brodawkowaty (S. dasyphyllum) – gatunek posiadający niewielkie, niemal okrągłe listki, bardzo gęsto ułożone na krótkich pędach (do ok. 10 cm.). Zakwita na biało w miesiącach VI-VII. W surowe zimy, bez okrycia może wymarzać.
 • Rozchodnik naskalny (S. cauticolum) – bardzo ozdobny, niewysoki gatunek (ok. 30 cm.), którego pędy posiadają czeronobrazowe zabarwienie, a liski są owale i łagodnie ząbkowane. Wyrastają na pędzie niezbyt gęsto. Ich spód jest podbarwiony na różowo, natomiast wierzch zielonkawy, z woskowym, szarym nalotem. Zakwita czerwono różowymi kwiatkami w m-cach VIII – IX. Jest odporny na mróz i posiada kilka odmian.
 • Rozchodnik kamczacki (S. ellacombianum) – liście dość delikatne, zielone, płaskie, niemal okrągłe i ząbkowane na brzegach, wyrastają gęsto na pędach dochodzących do ok. 10 cm. dł. Tworzą luźne, niewysokie kępki. Roślina zakwita ciemnoróżowymi kwiatkami w VI – VII. Podobnie jak poprzedni gatunek, nie wytrzymuje ciężkich zim. Również posiada odmiany, w tym pstrą „Variegatum”.
 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
5,00 / 2 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Byliny zamiast trawnika

Byliny zamiast trawnika

Mieszając różne odmiany bylin da się osiągnąć imitację trawnika, barwne mozaiki, czy kompozycje zmieniające wygląd. Przeczytaj cały artykuł

Funkie na cienistej rabacie

Funkie na cienistej rabacie

Jakimi roślinami udekorować miejsca, w których większość bylin nie chce rosnąć? Królowe cienia to funkie. Przeczytaj cały artykuł

Pelargonie na balkon

Pelargonie na balkon

Sprawdzone, łatwe w uprawie i kwitnące przez całe lato – pelargonie. Przeczytaj cały artykuł

Sasanki - zwiastuny wiosny

Sasanki - zwiastuny wiosny

Sasanki zazwyczaj kojarzymy z fioletowymi dzwonkami - symbolami wiosny. Przeczytaj cały artykuł

Zimowity - kwiaty jesieni

Zimowity - kwiaty jesieni

Zimowity to niezwykłe jak na polskie warunki rośliny. Zakwitają jesienią, wyglądem przypominają krokusy. Przeczytaj cały artykuł

Jak komponować byliny?

Jak komponować byliny?

Byliny są ozdobne, nawet gdy nie kwitną, a ich liście stanowią tło dla innych roślin. Z bylin łatwo stworzyć piękne... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. marta_p

  u mnie rozchodniki "rozchodzą" się jak szalone ;-) ale bardzo je lubię

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

 • Substancje szkodliwe w domu

  Substancje szkodliwe w domu

  Nadchodzi wreszcie ten wymarzony, długo oczekiwany dzień, kiedy nasze nowe, czy nowo wyremontowane mieszkanie...

E-łazienki

 • Łazienka w luksusowym stylu

  Łazienka w luksusowym stylu

  Jeżeli marzysz, aby twoja łazienka była zaaranżowana w luksusowym stylu, to płytki ceramiczne włoskiej firmy Petracer uł

E-izolacje

 • Izolacja przeciwogniowa

  Izolacja przeciwogniowa

  Trudno sobie wyobrazić naszą cywilizację bez ognia. Jednak jest bardzo niebezpieczny, może prowadzić do tragedii.

E-dach

 • Remont komina

  Remont komina

  Komin może wymagać remontu z dwóch powodów. Należą do nich zły stan techniczny ścian kominowych oraz chęć zmiany...

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Forsycja – zwiastun wiosny

x