ukryj

Po spalonym w kominku drewnie – pozostaje popiół. Kominek trzeba czyścić, a popiół systematycznie usuwać. Nie wszyscy wiedzą, że zamiast zapełniać popiołem domowe pojemniki na śmieci – można go praktycznie wykorzystać.

Wykorzystanie popiołu sprowadza się głównie do zastosowania go w przydomowym ogrodzie lub na działce. Stosowany wymiennie z piaskiem – nadaje się także do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu. To, co zostaje niewykorzystane w czasie zimy – warto gromadzić i przechowywać aż do wiosny. Wystarczy zorganizować foliowy worek, który ustawimy w suchym miejscu, aby wraz z nadejściem pierwszych wiosennych dni wykorzystać popiół jako darmowy użyźniacz gleby.

popiół z kominka

Nawóz z popielnika

Popiół drzewny to doskonały nawóz mineralny. Jest bogaty w szereg makro i mikroelementów. Pozostałości powstające ze spalenia drewna liściastego zawierają od 6 do 10% potasu, od 2 do 4% fosforu oraz 30 – 35% wapnia. Poprzez swój stosunkowo zrównoważony skład – popiół jako nawóz działa na roślinność powoli i skutecznie. Jest przydatny do wapnowania gleby, ponieważ podnosi jej pH i zapobiega nadmiernemu zakwaszeniu. Dzięki drobnemu uziarnieniu – szybko i całkowicie rozkłada się w ziemi. Można go rozsypywać bezpośrednio na grządki i zagony, jak również dodawać do kompostu. Jednak popiół podsypywany wprost pod rośliny powinien być stosowany w umiarkowanych ilościach. Podawane jednorazowo duże dawki nie będą bowiem przez rośliny przyswojone, a ponadto nadmiar popiołu może spowodować zwiększenie zasolenia gleby. To z kolei nie jest korzystne dla wzrostu i rozwoju roślin. Bezpieczna roczna ilość popiołu dla większości gleb ogrodowych, to 10 kg na 1000 m2 powierzchni ogrodu. Najlepszym czasem do zastosowania popiołu pod rośliny jest wiosna. Wówczas gleba jest bowiem sucha i nieuprawiana. Popiół drzewny nadaje się do nawożenia rabat kwiatowych, grządek w ogrodach warzywnych oraz drzew i krzewów ogrodowych. Można go także rozsypywać na trawniki. W tym przypadku konieczne jest jednak odczekanie około miesiąca czasu z zastosowaniem nawozów azotowych. Warto przypomnieć, że popiół należy rozsypywać w bezwietrzne dni, a w czasie pracy konieczne jest używanie rękawic ochronnych, okularów i masek przeciwpyłowych. Nie należy go mieszać z innymi nawozami, ponieważ stracą one swoje właściwości. Nie wolno też stosować popiołu w formie grudek, gdyż mogą one gromadzić sól, a tym samym tworzyć niekorzystne dla roślinności środowisko. Szczególnej ostrożności w stosowaniu popiołu wymagają rośliny kwasolubne. Dla jagód, borówek, różaneczników, czy azalii – popiół drzewny nie jest najlepszym rozwiązaniem. Często bywa natomiast używany do uprawy winorośli.

kompostownikPopiół do kompostownika

Dosypywanie popiołu do kompostownika jest uważane za bezpieczniejsze dla gleby i rosnących w niej roślin , aniżeli stosowanie go bezpośrednio pod ogrodowe okazy. Wynika to z faktu, że popiół drzewny nie zawiera azotu, a co za tym idzie – przy bezpośrednim nim nawożeniu trzeba dodatkowo pamiętać o nawożeniu azotowym. Natomiast kompost jest bogatym źródłem tego pierwiastka. Zatem łączenie go z popiołem owocuje powstaniem doskonałego i pełnowartościowego nawozu. Warunkiem jest jednak prawidłowe sporządzenie kompostu. Dobry kompost powinien posiadać konsystencję i zapach świeżej ziemi. Taki kompost wzbogacony w zawartość popiołu stanowi odpowiedni i przede wszystkim – ekologicznie czysty nawóz ogrodowy, który jest w stanie zaspokoić niemal w całości potrzeby naszych roślin.

Inne sposoby wykorzystywania popiołu drzewnego

Oprócz właściwości odżywczych – popiół powstały ze spalania drewna w kominku posiada także inne walory, powodujące możliwość jego wykorzystywania w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Wymieszany ze sproszkowaną korą stanowi dla roślin dobrą ochronę przed mrozem. Można go zatem wykorzystać do ich okrywania na zimę. Jest też doskonałym sposobem na pozbycie się z ogrodu ślimaków. Szkodniki te pojawiają się zazwyczaj na naszych grządkach po obfitych opadach deszczu, ale często też ich nadmiar zaczyna występować zupełnie niespodziewanie. Wówczas dobrą metodą jest obsypanie grządek lub podstaw roślin właśnie popiołem. Pozbawia on ślimaki wody i skutecznie eliminuje je z ogrodu. Musimy jednak pamiętać, że po deszczu popiół traci swoje właściwości i zabieg trzeba powtarzać.

Uwaga !
W powyższym artykule mowa jest wyłącznie o popiele drzewnym, powstającym ze spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych lub iglastych. Przy czym za bardziej wartościowy uważa się popiół powstały ze spalania drewna liściastego. W żadnym razie nie powinno się wykorzystywać w ogrodzie popiołu powstającego z palenia makulatury, śmieci oraz drewna barwionego. Zupełnie inną kwestią są regulacje prawne, które zabraniają spalania w domowych piecach i kominkach określonych materiałów. Jednocześnie, nie tylko nie wolno wykorzystywać, ale także wysypywać byle gdzie – popiołu powstającego ze spalania węgla lub tym podobnych surowców. Taki popiół podlega oddzielnym zasadom utylizacji odpadów.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,50 / 8 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Ziemia ogrodnicza - rodzaje i właściwości

Ziemia ogrodnicza - rodzaje i właściwości

Większość roślin jest przystosowana do ściśle określonych warunków glebowych. Przeczytaj cały artykuł

Jak założyć kompostownik

Jak założyć kompostownik

Góry liści i gałęzi, stosy ściętej trawy. Co z nimi zrobić? Założyć kompostownik. Przeczytaj cały artykuł

Kompost – czarne złoto

Kompost – czarne złoto

Kompost jest najlepszym nawozem naturalnym, odpowiednim dla każdej rośliny. Przeczytaj cały artykuł

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie

Liście spadające z drzew to coroczny problem właścicieli ogrodów. Zalegające pod drzewami i rozwiewane przez wiatr... Przeczytaj cały artykuł

Nawożenie roślin doniczkowych

Nawożenie roślin doniczkowych

Niewielu roślinom doniczkowym do właściwego rozwoju wystarczy tylko woda. Aby rośliny wyglądały zdrowo i atrakcyjnie... Przeczytaj cały artykuł

Nawożenie - błędy

Nawożenie - błędy

Nawożenie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jakie musimy wykonywać w ogrodnictwie, aby nasze rośliny.. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (6)

 1. Dasos

  popiołu drzewnego do nawożenia używała moja babcia, a maliny z jej ogródka były najlepsze na świecie. Sama zapomniałam o tej metodzie - dzięki za przypomnienie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. saba.solarz

  pożyteczny pomysł. I pozbywamy się popiołu, i nawozimy ogródek

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Popiół z kominka jest świetnym nawozem ale trzeba go umiejętnie stosować, lepiej poczytać co i jak :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. irena.pak

  Świetnie, nie wpadłam na to że popiół z kominka mogę zastosować jako nawóz do swojego ogrodu...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Słyszałam, że to działa :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. A czy taki popiół można również wysypywać pod tuje? Bo jak na razie tylko to mam w ogrodzie, w przyszłym roku pomyślę nad inną roślinnością.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

 • Substancje szkodliwe w domu

  Substancje szkodliwe w domu

  Nadchodzi wreszcie ten wymarzony, długo oczekiwany dzień, kiedy nasze nowe, czy nowo wyremontowane mieszkanie...

E-mieszkanie

 • Kominek od zimy do lata

  Kominek od zimy do lata

  Gdy za oknem wieje jesienny wiatr, kominek staje się synonimem przyjemnego ciepła rozchodzącego się po pokoju.

Urządzone.pl

E-instalacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Drzewa ozdobne – parasole w ogrodzie

x