ukryj

Pałki wodne tworzą malownicze szuwary na brzegach jezior i stawów. Ich charakterystyczne kwiatostany stanowią podstawę większości jesiennych, suchych bukietów. Równie dobrze jak nad jeziorem wyglądają przy oczku wodnym.

pałki wodneWłaściwa nazwa pałki wodnej to rogoża. Istnieje kilkadziesiąt odmian tych roślin. To doskonałe rośliny do oczka wodnego, choć trzeba uważać na ich nadmierne rozrastanie się. Do większych oczek wodnych najodpowiedniejsza będzie pałka szerokolistna o dużych, dekoracyjnych liściach (dorastających do 2,5 m wysokości) oraz największych wśród wszystkich pałek kwiatostanach przypominających berła. W mniejszych zbiornikach znakomicie sprawdzają się pałki wąskolistne i miniaturowe. Ostatnia odmiana ma efektowne, prawie kuliste kwiatostany. W oczkach średniej wielkości doskonale prezentuje się pałka wysmukła, dorastająca do 1 m wysokości, o atrakcyjnych jasnych kwiatostanach. W ogrodzie warto uprawiać pałki wodne nie tylko dla ozdoby lecz również dlatego, że pomagają w wymianie powietrza pod lodem w zamarzniętym zimą zbiorniku.

Uprawa pałki wodnej

Pałki wodne bardzo szybko się rozrastają, dlatego nie należy ich sadzić bezpośrednio w gruncie, gdyż nadmiernie się rozprzestrzenią. Trzeba je sadzić w pojemnikach – najlepiej sprawdzają się plastikowe wiaderka. Pojemniki należy stosować również ze względu na bezpieczeństwo oczka wodnego. Kłącza rogoży są niezwykle twarde i ostro zakończone. Mogą przebić folię używaną do budowy ogrodowych zbiorników wodnych, a nawet ażurowe kosze stosowane do sadzenia roślin w oczkach.
Pałki nie mają specjalnych wymagań, jeśli chodzi o podłoże. Wystarczy im standardowa mieszanka gliny z piaskiem. Aby rośliny lepiej rosły można zastosować dodatek torfu lub mułu, jednak w przypadku pałek rozrost raczej należy ograniczać niż wspomagać. Rośliny lubią stanowiska słoneczne, choć dobrze radzą sobie również w miejscach lekko zacienionych. Należy je sadzić wiosną i jesienią na głębokości ok. 15 cm poniżej tafli wody, chociaż równie dobrze rosną posadzone głębiej.

pałki szerokolistneUwaga na rozsiewanie

Aby rogoże nie dziczały, wyglądały atrakcyjnie i co rok bujnie kwitły, trzeba je dzielić i przesadzać nie rzadziej niż co trzy lata. Najlepiej zabieg odmładzania przeprowadzać co dwa lata. Pałki pozostawione samym sobie przez kilka lat przestają kwitnąć i mają coraz słabsze i wąskie liście – tracą swoje walory dekoracyjne.
Jesienią można ścinać i suszyć kwiatostany pałek, jednak część z nich warto zostawić na zimę w ogrodzie – stanowią piękną dekorację na tle śniegu. Zaschnięte pędy kwiatostanów umożliwiają wymianę powietrza pod lodem w oczku wodnym, co ma wyjątkowo korzystny wpływ na ekosystem. Tę właściwość kwiatów pałek docenią zwłaszcza właściciele oczek wodnych, w których żyją ryby. Dlatego należy wycinać rośliny wczesną wiosną, po stopnieniu lodu. Kwiatostany pałek zostawione do wiosny należy jednak kontrolować i wyciąć rośliny (tuż przy ziemi) zanim pałki się rozsypią. Jeśli nasiona trafią w mokrą ziemię, rogoże masowo wykiełkują i trudno będzie je usunąć – w jednej pałce znajduje się kilka tysięcy nasion, a wiatr rozniesie je po całym ogrodzie.
W okresie wegetacji, zwłaszcza wiosną, roślinę mogą zaatakować mszyce – w takiej sytuacji wystarczy je strząsnąć lub spłukać silnym strumieniem wody z ogrodowego węża.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
4,40 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Narzędzia ogrodnicze na lata

Narzędzia ogrodnicze na lata

Z odpowiednio dobranymi i dobrej jakości narzędziami praca w ogrodzie jest przyjemnością. Przeczytaj cały artykuł

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Temperatury poniżej zera, śnieg i lód potrafią być niezwykle destrukcyjnym czynnikiem, ale istnieje kilka... Przeczytaj cały artykuł

Dom z Ogrodem

Dom z Ogrodem

Przedstawiamy najnowsze, marcowe wydanie magazynu Dom z ogrodem. Przeczytaj cały artykuł

Przydomowy ogród - pomysły

Przydomowy ogród - pomysły

Przydomowy ogród powinien tworzyć spójną całość z architekturą domu i aranżacją wnętrz. Przeczytaj cały artykuł

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny

Ten niewiarygodny ogród znajduje się w pobliżu Mevagissey w Kornwalii. Jest to jeden z najpopularniejszych... Przeczytaj cały artykuł

Doniczka z grillem

Doniczka z grillem

Sezon ogródkowy i grillowy ciągle trwa więc mamy propozycję wielofunkcyjnej doniczki, która może służyć jako grill. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-izolacje

E-łazienki

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Katalpy w ogrodzie

x