ukryj

Fenkuł, czyli koper włoski - jak go uprawiać i wykorzystywać

Tagi: , , , , , , , , ,

fenkuł - koper włoskiFenkuł - to smaczne warzywo niedawno zagościło na polskich stołach. W zależności od odmiany może mieć słodszy lub ostrzejszy smak, jednak zawsze wyczuwa się w nim nutę anyżu.

Kulinarne walory fenkułu na południu Europy upowszechnili szesnastowieczni benedyktyni. Warzywo należy do rodziny selerowatych i jest blisko spokrewnione z koprem, pietruszką i marchwią. Ma długie, pierzaste liście, dorasta do 2 m wysokości. W kuchni wykorzystywać można wszystkie części – również liście i łodygi. Koper włoski uprawia się jednak przede wszystkim dla smacznej, dużej cebuli, w polskim klimacie osiągającej wagę nawet 400 g.
Przepis na koper włoski w ogrodzie jest najprostszy z możliwych – zasiać, podlewać, zebrać. Fenkuł jest łatwy w uprawie i nie wymaga żadnej pielęgnacji.

Sprawdź też: Przepis na tartę fenkułową

Uprawa fenkułu

Stanowisko dla fenkułu powinno być słoneczne. W cieniu rośliny rosną gorzej i mają mniejsze cebule. Warzywo nie ma specjalnych wymagań w stosunku do podłoża, jednak najlepiej rośnie na glebie próchnicznej, zasobnej w składniki pokarmowe. Ziemia nie może być ani zbyt lekka ani za ciężka. Stanowisko dla fenkułu sianego wiosną najlepiej przygotować jesienią, gdyż roślin nie powinno sadzić się w ziemi świeżo zasilonej nawozami organicznymi, bo sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Ziemię warto przekopać, odchwaścić i obficie nawieźć kompostem, torfem i obornikiem. Jeśli jest zbyt ciężka, napowietrzyć piaskiem i drobnym żwirem. Nie wolno zapomnieć o porcji wapna, jako że koper włoski lubi zasadowy odczyn podłoża. Dzięki temu, między fenkułem dobrze rośnie sałata – rośliny mają podobne wymagania. W czasie wegetacji należy dbać o stałą, jednak niezbyt wysoką wilgotność podłoża. Wystarczy umiarkowanie podlewać koper co 3-4 dni. Fenkuły wymagają kilkuletniej przerwy w uprawie w jednym miejscu, dlatego należy im regularnie, najlepiej co rok, zmieniać stanowisko w ogrodzie. Posiane w tym samym miejscu rok po roku rosną słabiej i zapadają na choroby.

Zobacz też: Jak ugotować zupę z fenkuła

fenkuł - cebulaSianie i zbiory fenkułu

Sianie fenkułu można rozpocząć już w połowie kwietnia i kontynuować do połowy lipca. Dzięki temu przez całe lato i jesień będziemy mieli świeży koper włoski. Nasiona wysiewa się bezpośrednio na stanowiska docelowe na głębokość ok. 2 cm. Nie należy fenkułu siać zbyt gęsto (co ok. 20 cm), gdyż jest to spora roślina. Jeśli siewki wzejdą gęściej, będą wymagały przerwania, gdyż inaczej rośliny nie stworzą dorodnych cebul. Od połowy maja można również sadzić rozsadę (kupioną w sklepie ogrodniczym lub pozyskaną samodzielnie z kwietniowego siewu w inspekcie) w rozstawie 20 x 30 cm. Regularnie podlewany fenkuł rośnie bardzo szybko, zwłaszcza w ciepłe, słoneczne lato przypominające klimat śródziemnomorski, naturalny dla kopru włoskiego. Od połowy lata do końca września będzie można zbierać fenkuły. Gdy fenkuł ma dorodne, zielone liście i dobrze zgrubiałą cebulę należy go zerwać. Nie warto zbytnio zwlekać ze zbiorem, gdyż koper włoski w miarę starzenia rośliny szybko traci swój charakterystyczny, anyżowy aromat i staje się mniej smaczny. Cebule kopru włoskiego można przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku nawet przez dwa tygodnie. Roślinę można również uprawiać w donicach i skrzyniach na balkonie. W polskim klimacie najlepiej sprawdzają się odmiany Vulgare o drobnych, ostrych w smaku owocach oraz Dulce, rodząca większe cebule o jaśniejszym kolorze i słodkawym smaku.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,57 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Narzędzia ogrodnicze na lata

Narzędzia ogrodnicze na lata

Z odpowiednio dobranymi i dobrej jakości narzędziami praca w ogrodzie jest przyjemnością. Przeczytaj cały artykuł

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Temperatury poniżej zera, śnieg i lód potrafią być niezwykle destrukcyjnym czynnikiem, ale istnieje kilka... Przeczytaj cały artykuł

Dom z Ogrodem

Dom z Ogrodem

Przedstawiamy najnowsze, marcowe wydanie magazynu Dom z ogrodem. Przeczytaj cały artykuł

Przydomowy ogród - pomysły

Przydomowy ogród - pomysły

Przydomowy ogród powinien tworzyć spójną całość z architekturą domu i aranżacją wnętrz. Przeczytaj cały artykuł

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny

Ten niewiarygodny ogród znajduje się w pobliżu Mevagissey w Kornwalii. Jest to jeden z najpopularniejszych... Przeczytaj cały artykuł

Doniczka z grillem

Doniczka z grillem

Sezon ogródkowy i grillowy ciągle trwa więc mamy propozycję wielofunkcyjnej doniczki, która może służyć jako grill. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. mlody_84

  no fajnie, ale właściwe - jak to się je? ;-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Dasos

  z fenkułu można zrobić sałatkę, zupę, poddusić. Tu znajdziesz przepisy: http://www.e-ogrodek.pl/artykuly/425,przepisy-kulinarne smacznego :-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

E-okna

E-izolacje

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Rośliny odstraszające owady

x