ukryj

Lampy solarne nie zużywają prądu – słońce ładuje je w ciągu dnia. Są niezastąpione do efektownej, wieczornej iluminacji ogrodu – kolor światła można zmienić stosując barwne przesłony i klosze.

oświetlenie ogrodu - lampy solarneLampki słoneczne są dobrą propozycją, gdy w ogrodzie nie ma prądu elektrycznego lub ze względów ekonomicznych – ich używanie nic nie kosztuje. Z ich pomocą, przy odrobinie wyobraźni można wyczarować bajeczną, ogrodową iluminację. Nadają się do oświetlania ścieżek oraz podświetlania rabat, elementów małej architektury czy oczek wodnych.

Słońce zamknięte w akumulatorze

Lampki słoneczne działają podobnie, jak ogniwa fotowoltaiczne, wykorzystywane w instalacjach domowych. Wychwytują energię słoneczną i dzięki specjalnym, fotoczułym elementom zamieniają ją w prąd elektryczny. Energia jest magazynowana w akumulatorach i używana do zasilania po zmroku. W lampkach tego typu nie stosuje się żarówek (są zbyt energochłonne), ale diody LED. Dlatego lampki świecą łagodnym, rozproszonym światłem o niezbyt silnym natężeniu. Światło ma ponadto blask charakterystyczny dla diod – jest chłodne.
Czas świecenia lampek zależy od ilości światła słonecznego oświetlającego lampkę w ciągu dnia, a więc jest zależna od pory roku i zachmurzenia. W większości produktów oferowanych obecnie na rynku, akumulator naładowany do pełna wystarcza na ok. 8 godzin. Aby się jednak napełnił, urządzenie musi stać na słońcu przez cały dzień. Dlatego lampki solarne warto instalować wyłącznie w słonecznych partiach ogrodu. Alternatywnym, choć niezbyt wygodnym rozwiązaniem, jest wystawianie lampek na słońce w ciągu dnia i rozmieszczanie ich w wybranych miejscach przed zapadnięciem zmroku.

lampka solarna do ogroduZasady używania

Kupując lampy słoneczne do ogrodu wybierajmy te przeznaczone do użytku zewnętrznego. Powinny być szczelne oraz zbudowane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zmiany temperatury. Ważne jest również, by oprawa była wykonana z niekorodujących materiałów. W przypadku modeli pływających, przeznaczonych do oczek wodnych, szczególną uwagę zwrócić trzeba na szczelność obudowy. Warto wybierać lampki z czujnikiem światła automatycznie włączającym iluminację po zmroku, dzięki czemu nie trzeba robić tego samodzielnie. Wprawdzie większość modeli można używać przez cały rok, również zimą, jednak podczas mrozów warto przenieść lampy do ogrzewanego pomieszczenia. Jak wszystkie inne baterie, tak i akumulatory wbudowane w lampy solarne szybko niszczeją pod wpływem zmian temperatury.
Rozmieszczając w ogrodzie lampy solarne warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będą prawidłowo spełniały swoją funkcję.
lampa solarna w ogrodzieNie powinny być ustawiane w pobliżu źródeł światła, np. ulicznej latarni, gdyż sztuczne światło uniemożliwi ich prawidłowe włączanie po zmierzchu. Odległość pomiędzy urządzeniami powinna wynosić ok. 1,5 m, inaczej będą wzajemnie zakłócały swoje działanie. Producenci podają zazwyczaj minimalne odległości pomiędzy lampkami, ponieważ stosują elementy rejestrujące światło o różnej czułości, a zbyt gęste ustawienie urządzeń powoduje migotanie. Aby lampki działały prawidłowo, najważniejsze jest utrzymywanie w czystości ogniw słonecznych. Trzeba je regularnie czyścic z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń ograniczających dostęp światła słonecznego. Brud powoduje bowiem słabsze ładowanie akumulatorów. Z tego samego powodu należy dbać, by śnieg nie zakrywał ogniw, jeśli lampki zostają na zimę w ogrodzie. Biały puch na ogniwie słonecznym całkowicie blokuje ładowanie baterii.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
4,50 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Narzędzia ogrodnicze na lata

Narzędzia ogrodnicze na lata

Z odpowiednio dobranymi i dobrej jakości narzędziami praca w ogrodzie jest przyjemnością. Przeczytaj cały artykuł

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Temperatury poniżej zera, śnieg i lód potrafią być niezwykle destrukcyjnym czynnikiem, ale istnieje kilka... Przeczytaj cały artykuł

Dom z Ogrodem

Dom z Ogrodem

Przedstawiamy najnowsze, marcowe wydanie magazynu Dom z ogrodem. Przeczytaj cały artykuł

Świecące kule ogrodowe

Świecące kule ogrodowe

Te oryginalne lampy powstają we włoskiej firmie Slide są świetnym pomysłem na dekorację basenu i ogrodu. Przeczytaj cały artykuł

Romantyczny ogród - nastrojowe oświetlenie

Romantyczny ogród - nastrojowe oświetlenie

Romantyczny ogród łatwo możemy stworzyć dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Przeczytaj cały artykuł

Doniczka z grillem

Doniczka z grillem

Sezon ogródkowy i grillowy ciągle trwa więc mamy propozycję wielofunkcyjnej doniczki, która może służyć jako grill. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-łazienki

E-instalacje

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze - domek na narzędzia

x