ukryj

Okres przedwiośnia sygnalizuje koniec zimy i zapowiada zmiany w świecie przyrody – nadejście wiosny. Jest to także czas, w którym trzeba zacząć myśleć o pierwszych pracach w ogrodzie jak sprzątanie oraz przycinanie krzewów.

Przedtem jednak warto jeszcze sprawdzić stan naszych narzędzi ogrodowych po długiej, wilgotnej i mroźnej zimie. Dobrze jest dokładnie oczyścić i naostrzyć wszystkie noże i ostrza do cięcia, zabezpieczyć urządzenia przed korozją, sprawdzić zbiorniki na paliwo i olej, filtry. Warto również, w razie wątpliwości, zasięgnąć porady w autoryzowanych punktach serwisowych, by sprzęt ogrodowy był sprawny i gotowy do pracy w nowym sezonie.

dmuchawa do liściPorządkowanie terenu w ogrodzie i wokół domu

Topniejący śnieg odsłania ogród – to pewnego rodzaju ”chwila prawdy”, kiedy możemy sprawdzić stan roślinności i trawnika oraz zaplanować kolejność prac. Ten początkowy etap jest zawsze taki sam – trzeba przede wszystkim posprzątać i uporządkować teren. Trawniki należy dokładnie wygrabić, by usunąć powstały pod śniegiem mech, mokre liście i warstwę tzw. filcu. Suche liście i innego rodzaju drobne szczątki roślinne można usunąć za pomocą grabi, ale można również do tego celu wykorzystać dmuchawę do liści – jest to sposób szybszy i mniej męczący, a przede wszystkim bardziej efektywny w trudniej dostępnych miejscach, na ścieżkach, podjazdach czy strefie wokół domu.
Dmuchawa Honda HHB 25E jest pierwszą na świecie, w której tradycyjny silnik dwusuwowy zastąpiony został miniaturowym czterosuwowym GX 25 o mocy 1KM. Dzięki temu to urządzenie ogrodowe jest lekkie (4,5 kg), ciche podczas pracy i, ze względu na obniżony poziom emisji spalin, przyjazny dla domowników, sąsiadów i środowiska naturalnego. Poręczna dmuchawa jest przydatna do różnych czynności – wiosną i latem ułatwia sprzątanie liści, ściętych końcówek krzewów, skoszonej trawy, a zimą – może być wykorzystana do zdmuchiwania cienkiej warstwy śniegu.

Przycinanie krzewów

Wiosna, zwłaszcza cieplejsze dni, to dobry moment na odmładzająco-formujące przycinanie ozdobnych krzewów, które zakwitną później - latem i jesienią. W tym czasie wskazane jest także przycięcie żywopłotów, przede wszystkim tych, które mocno się rozrosły i stały się wybujałe, oraz wycięcie zdziczałych pędów. Dzięki tym zabiegom możemy żywopłotom nadać pożądany kształt i jednocześnie pobudzić je do ponownego wzrostu i zagęszczenia. Należy przy tym pamiętać, by cięcia były prostopadłe do gałęzi, proste i gładkie, dlatego też powinniśmy sprawdzać ostrza noży przed każdą taką czynnością.
Ułatwieniem przy odmładzaniu krzewów i żywopłotów jest wykorzystanie nożyc. Model Honda HHH25D-60E o obustronnym nożu umożliwia szybkie przycinanie nawet grubych pędów. Bardzo precyzyjne cięcie zapewnia lekkie jednostronne ostrze nożyc  Honda HHH25S-75E z deflektorem - listwą, dzięki której ścięte pędy zostają odrzucone od rośliny co ułatwia następnie ich zebranie bez, często trudnego, szukania ich wśród gałązek i ewentualnego uszkodzenia krzewu. Nożyce Honda są wygodne w użyciu, ponieważ są lekkie, dobrze wyważone i posiadają ergonomiczny uchwyt, a ich konstrukcja umożliwia obrót o 360 stopni w dowolnej płaszczyźnie bez żadnych zakłóceń podczas pracy. W nich także zastosowano przyjazne dla otoczenia mini czterosuwowe silniki GX 25. Również szybko i łatwo się uruchamiają dzięki automatycznemu systemowi dekompresji.

W tym okresie możemy również przycinać gałęzie niektórych drzew, za wyjątkiem brzozy, klonu, orzecha, ponieważ wiosną intensywnie krążą w nich soki. Do ucinania gałęzi drzew jak i formowania żywopłotów służą też kosy Honda z przystawkami. Urządzenia te są pomocne zwłaszcza osobom, które potrzebują narzędzi o szerokim zastosowaniu do prac w ogrodzie z różnym rodzajem roślinności, od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Przystawka do cięcia żywopłotów i podkrzesywarka do kos Honda UMK 425E LEET i UMK 435E LEET montowane są na końcu kosy, co znacznie zwiększa zasięg pracy urządzenia. Dzięki temu sprawnie i łatwo można przycinać krzewy od samego dołu, bez konieczności pochylania się i przeciążania kręgosłupa, aż do wysokości 3m. Przystawkę do cięcia żywopłotów można ustawiać pod różnymi kątami, co zapewnia łatwe formowanie krzewu z każdej strony. Natomiast podkrzesywarka ścina gałęzie o średnicy powyżej 15 cm i sięga konarów na wysokość 3,5 m. Zestawy te są lekkie i łatwe w obsłudze.

przystawka do żywopłotupodkrzesywarka

Urządzenia spalinowe

Zarówno nożyce do przycinania żywopłotów jak i kosy z przystawkami Honda są urządzeniami przyjaznymi dla otoczenia dzięki wyposażeniu ich w nowoczesne mini 4-suwowe silniki. Pracują cicho, wydzielają mniej spalin i oszczędnie zużywają paliwo. W silniku mini 4-suwowym poziom emitowanych spalin jest o 85% niższy od tego emitowanego przez klasyczne urządzenia funkcjonujące z silnikiem 2-suwowym. Dźwięk wytwarzany przez silniki mini 4-suwowe jest mniej uciążliwy dla uszu, ponieważ jest niższy od silników 2-suwowych. Silnik ten jest także bardziej ekonomiczny od silników 2-suwowych o podobnej mocy – zużywa mniej benzyny (2/3) i oleju (1/7). Zastosowano w nim również system smarowania olejowego, dzięki któremu  w skrzyni korbowej powstaje mgiełka olejowa smarująca zespół tłok-cylinder – umożliwia to pracę silnika oraz przechowywanie urządzenia dosłownie w każdej pozycji. Innowacyjny silnik mini 4-suwowy GX 25 zapewnia łatwą eksploatację: nie wymaga przygotowywania mieszanki olejowo-benzynowej, a automatyczny dekompresor gwarantuje natychmiastowe uruchomienie silnika po pierwszym lekkim pociągnięciu linki rozrusznika. Z wagą 2,76 kg jest też jednym z najlżejszych silników 4-suwowych na świecie.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
5,00 / 1 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jak formować drzewa i krzewy?

Jak formować drzewa i krzewy?

Cięcie formujące jest łatwym zabiegiem, a wykonane w pierwszych latach po posadzeniu jest... Przeczytaj cały artykuł

Narzędzia ogrodowe do cięcia

Narzędzia ogrodowe do cięcia

Przycinanie drzew i krzewów ułatwi dobrze dobrany zestaw narzędzi. Przeczytaj cały artykuł

Pielęgnacja drzew i krzewów

Pielęgnacja drzew i krzewów

Zima i wczesna wiosna to czas na pielęgnację drzew i krzewów. Odpowiednio przygotowane do sezonu, będą lepiej... Przeczytaj cały artykuł

Zwiastuny wiosny

Zwiastuny wiosny

Zmęczeni okresem zimowym, szukamy zwiastunów nadchodzącej wiosny. Zanim drzewa okryją się liśćmi, zastanawiamy się... Przeczytaj cały artykuł

Wiosenne kwiaty - marzec

Wiosenne kwiaty - marzec

To między innymi wiosenne kwiaty sprawiają, że z utęsknieniem czekamy na wiosnę. Zachwycają bogactwem kolorów... Przeczytaj cały artykuł

Krzewy kwitnące wiosną

Krzewy kwitnące wiosną

Wiosna nie bez powodu uznawana jest za najpiękniejszą porę roku, bo przecież to właśnie wtedy cała przyroda budzi się... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. janekk45

  najważniejszym wiosennym narzędziem jest sekator, a drugim glebogryzarka :) co do tego drugiego sprzętu to zdecydowanie polecam model silex 103 B marki Stiga. Duże koła transportowe zapewniają łatwe manewrowanie urządzeniem bez obawy ugrzęźnięcia w błocie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Jeżeli chodzi o glebogryzarki to zdecydowanie polecam Texas 500BR z silnikiem B&S. Poza tym według mnie dość istotnym narzędziem w okresie wiosennym jest dobra kosiarka :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Kasiulka6

  Jeśli szukacie odpowiednie dmuchawy do liści to ze swojej strony mogę Wam zarekomendować sprzęt Stiga. Naprawdę solidny i porządny, a do tego jego cena nie jest wygórowana.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-instalacje

E-dach

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Rośliny odstraszające owady

x