ukryj

ziemia w ogrodzieCzy na pewno wiemy, jaką ziemię mamy w ogrodzie? Warto znać jej typ i właściwości, by dobrać rośliny do warunków, w jakich będą najlepiej rosły.

Warto też znać plusy i minusy ziemi, jaką mamy, chociażby po to, aby wiedzieć jak poprawić jej jakość.

Skład gleby

Jakość ziemi zależy od proporcji próchnicy, żwiru, kamieni, piasku i iłów w niej zawartych. Od proporcji składników w glebie zależy jej zdolność do gromadzenia wody. Każda ziemia ma praktycznie inny skład i strukturę. Żeby dobrze rosły w niej rośliny, ziemię trzeba użyźniać, napowietrzać i spulchniać. W dobrej glebie żyje dużo różnych organizmów, które przetwarzają części roślinne na próchnicę. Im więcej próchnicy w składzie ziemi, tym lepsza jest gleba i jej struktura. Dla roślin ważny jest również jej odczyn.

Gleba może być:

 • kwaśna o ph 4,5-5,5
 • obojętna o ph 6,5-7
 • najrzadziej występuje ziemia o odczynie zasadowym, powyżej 7 ph.

Rodzaje gleby

 • Ziemia kompostowa ma gruzełkowatą strukturę, jest żyzna i przepuszczalna dla wody i powietrza. Powstała z resztek organicznych, na pryzmie kompostowej lub w kompostowniku, zawiera więc wiele cennych dla roślin składników odżywczych. Jest wspaniałą domieszką poprawiającą jakość i strukturę każdej gleby.
 • Gleba próchnicza ma gruzełkowatą strukturę, przez co jest dobrze napowietrzona, występuje w górnej części gleby i im grubsza jest jej warstwa, tym lepsza jest jakość ziemi i lepiej rosną w niej rośliny. Powstała z resztek organicznych i dzięki temu zawiera wiele składników mineralnych potrzebnych roślinom, dobrze gromadzi wodę, ale jest też przepuszczalna. Bogate w próchnicę są gleby ogrodowe regularnie wzbogacane kompostem i obornikiem. W naturze ziemia próchnicza występuje w lesie i na terenach torfowych.
 • Gleba torfowa ma ciemną barwę i zawiera dużo iłów, przez co jest wilgotna i kleista. Niskie torfy powstają w miejscach często zalewanych przez rzeki. Są to gleby ciężkie i kwaśne. Choć są bogate w składniki pokarmowe, ich struktura utrudnia dostęp powietrza do korzeni roślin. Jakość tych gleb można poprawić, rozluźniając je i przekopując co roku z domieszką piasku, kory, trocin lub kompostu.
 • Gleba gliniasta jest zasobna w bardzo drobne części mineralne, ale ciężka i słabo napowietrzona i łatwo tworzy się z niej bryła. Po ulewach gromadzi dużo wody, która utrzymuje się długo i powoduje gnicie korzeni, a w okresach suszy zaskorupia się i pęka. Można poprawić jej strukturę domieszką kompostu, torfu, trocin lub kory. Wskazane jest też uprawianie roślin motylkowych na nawóz zielony.
 • Gleba piaszczysta jest lekka, dobrze napowietrzona, ciepła, ale uboga w składniki odżywcze. Woda słabo utrzymuje się w niej, w okresach suszy wymaga więc częstego podlewania. Nawozy mineralne, którymi próbuje się wzbogacić taką ziemię zostają szybko wypłukane przez deszcze. W celu poprawienia jakości tej ziemi należy uprawiać na niej rośliny na nawóz zielony, zwłaszcza takie, które mają zdolność wiązania azotu z powietrza. Warto wzbogacać ją kompostem i obornikiem. By chronić rośliny rosnące na piaszczystej glebie przed wysychaniem, można je ściółkować kora lub skoszoną trawą, która po rozłożeniu się wzbogaci glebę w składniki organiczne.
 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,60 / 10 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Gleba piaszczysta - jak ją rozpoznać?

Gleba piaszczysta - jak ją rozpoznać?

Gleba piaszczysta charakteryzuje się jasną barwą, luźną konsystencją. Sucha łatwo przesypuje się przez palce. Przeczytaj cały artykuł

Rodzaj gleby - jak rozpoznać?

Rodzaj gleby - jak rozpoznać?

Żyzna, biologicznie odżywiona gleba jest swoistą kuchnią, w której przyrządza się potrawy dla roślin. Przeczytaj cały artykuł

Ziemia ogrodnicza - rodzaje i właściwości

Ziemia ogrodnicza - rodzaje i właściwości

Większość roślin jest przystosowana do ściśle określonych warunków glebowych. Przeczytaj cały artykuł

Jak założyć kompostownik

Jak założyć kompostownik

Góry liści i gałęzi, stosy ściętej trawy. Co z nimi zrobić? Założyć kompostownik. Przeczytaj cały artykuł

Kompost – naturalny nawóz do ogrodu

Kompost – naturalny nawóz do ogrodu

Kompost jest najlepszym nawozem naturalnym, odpowiednim dla każdej rośliny. Przeczytaj cały artykuł

Piękny ogród bez wysiłku

Piękny ogród bez wysiłku

Pielęgnacja ogrodu nie musi być trudna i pracochłonna. Znajomość kilku sposobów może usprawnić pielęgnację rabat... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (4)

 1. asp53

  dzięki za ten artykuł. Teraz już przynajmniej wiem co mam w ogródku:) pozdrawiam!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. jackthepricey

  Dobrze że wymienione rodzaje gleb, ale jak ktoś szuka łatwego sposobu na pomiar kwasowości to zapraszam tutaj: http://www.castorama.pl/inspiracje-porady-design/sprawdzamy-odczyn-gleby-kwasna-czy-zasadowa.html, wszystko ładnie wyjaśnione

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. wioslarz

  Zdecydowanie glebogryzarka Silex 103 Stigi sprawdzi się przy cięższej pracy na nierównym terenie. Łatwa w obsłudze dwubiegowa przekładnia z biegiem wstecznym ułatwia pracę oraz manewrowanie maszyną.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Maciekpol543

  Artykuł naprawdę ciekawy. Dziękuję za cenne wskazówki. Ja się zastanawiam jak to jest też jak przy większych pracach ogrodowo-budowlanych sobie radzić z nadmiarem ziemi. Ostatnio poprosiłem tę firmę o wywóz ziemi właśnie http://koparkoladowarka.ostroleka.pl/ bo robiłem pewne modernizacje. Fajnie wyszło,a firma dała radę

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-łazienki

E-dach

Urządzone.pl

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie

x