ukryj

Rośliny na suche murki

Tagi: , , , ,

Suche murki nazywane też kwiatowymi pełnią w ogrodach podwójną rolę. Są jednocześnie elementem małej architektury ogrodowej oraz roślinną ozdobą ogrodu.

Podłoże i posadzone w nim rośliny są żywą zaprawą łączącą kamienie tworzące kwiatowy murek.

murek skalny

Jak wybierać rośliny do obsadzania suchych murków?

Już sama nazwa „suchy murek” daje sygnał jakie rośliny sprawdzą się w takich warunkach. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na rośliny, które przez dłuższe okresy czasu będą potrafiły znieść brak wilgoci i silne nasłonecznienie. Ponadto nie mogą być to rośliny, które mocno się rozrastają i mają rozrośnięty system korzeniowy. Murek z czasem powinien stworzyć kwitnącą lub zieloną ścianę, a rośliny muszą zadowolić się niewielką przestrzenią do rozwoju w szczelinach pomiędzy kamieniami.  

Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?

Niewielka ilość podłoża, które pełni rolę zaprawy w suchych murkach zadowoli rośliny, które wykorzystuje się do tworzenia ogrodów skalnych. Ich niewielkie korzenie będą dobrze się czuły w szczelinach pomiędzy kamieniami – nawet na pionowych ścianach.

rozchodnikSpośród małych roślin skalnych warto polecić: macierzankę piaskową, rogownicę kutnerowatą, różne gatunki rojników i rozchodników, liczne odmiany skalnic, gęsiówkę kaukaską, goździk skalny, żagwiny, zawciąg nadmorski, smagliczkę skalną, dzwonek karpacki.  
Do obsadzenia murków, które znajdują się w miejscach nieco bardziej zacienionych możemy wykorzystać np. bluszcze, barwinek, runiankę, paprocie, dzwonki czy fiołki.

Na szczycie murków możemy posadzić nieco większe byliny lub rośliny płożące, które rozrastając się nisko przy ziemi umocnią skarpę za murkiem.
Mogą to być niskie krzewy iglaste i liściaste np.: jałowiec pospolity `Green Carpet`, jałowiec płożący `Blue Chip`, `Golden Carpet`, `Prince of Wales`), irgę Dammera `Eichholz` lub `Coral Beauty`, miniaturowe odmiany berberysów o barwnych liściach (np. berberys Thunberga `Bagatelle`, `Atropurpurea Nana`, `Green Carpet`), miniaturowe odmiany kosodrzewiny (np. sosna górska `Ophir`, `Pumilio`).

berberys

Jak sadzić rośliny na suchym murku?

Sadzonki najmniejszych roślin (np. rozchodniki, rojniki) umieszczamy w małych szczelinach pomiędzy kamieniami na pionowej ścianie. Optymalne podłoże dla roślin w murku kwiatowym, które  ma także spełniać rolę zaprawy to ziemia gliniasto-torfowa lub tzw. ziemia ogrodowa dostępna w centrach i sklepach ogrodniczych. Podłoże można zmieszać z drobnym żwirem.
Na szczycie murku sadzimy rośliny większe – płożące (opisane wcześniej), a w ich towarzystwie możemy umieścić poduszkowate byliny, jak gęsiówka, żagwin, czy smagliczka.
Dzięki takiemu sposobowi sadzenia nawet, kiedy w czasie zimy małe rośliny na pionowej ścianie przemarzną, rozrośnięte i przewisające ze szczytu rośliny płożące będą tworzyły efekt dekoracyjny suchego murka.
Warto pamiętać, że konstrukcja murka powinna być lekko pochylona w kierunku skarpy, co zapobiegnie wypychaniu murka  pod wpływem napierającego gruntu. Ponadto dzięki odchyleniu od pionu rośliny porastające murek będą miały zapewniony lepszy dostęp wilgoci - woda łatwiej wsiąka wtedy w szczeliny.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
5,00 / 1 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Funkie na cienistej rabacie

Funkie na cienistej rabacie

Jakimi roślinami udekorować miejsca, w których większość bylin nie chce rosnąć? Królowe cienia to funkie. Przeczytaj cały artykuł

Wiciokrzew - pnącze o słodkim zapachu

Wiciokrzew - pnącze o słodkim zapachu

Płot pachnący landrynkami? Możliwe - wystarczy posadzić przy nim jedną z odmian wiciokrzewu. Przeczytaj cały artykuł

Drzewa do małego ogrodu

Drzewa do małego ogrodu

Mały ogród wymaga starannego wybierania drzew i krzewów. Nie ma w nim miejsca na normalne, wysokie i rozłożyste... Przeczytaj cały artykuł

Oranżeria w domu

Oranżeria w domu

Planujesz zorganizowanie lub przemeblowanie oranżerii w domu, ale nie masz na nią pomysłów? Skorzystaj z naszych porad. Przeczytaj cały artykuł

Zwiastuny wiosny

Zwiastuny wiosny

Zmęczeni okresem zimowym, szukamy zwiastunów nadchodzącej wiosny. Zanim drzewa okryją się liśćmi, zastanawiamy się... Przeczytaj cały artykuł

Pachnące krzewy i pnącza

Pachnące krzewy i pnącza

Przy aranżacji ogrodu ważnym aspektem jest nie tylko jego doskonały układ, ciekawy wygląd, ale również walory... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-izolacje

E-instalacje

E-mieszkanie

E-dach

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak pielęgnować kaktusy?

x