ukryj

krzewy kwitnące wiosnąWiosna nie bez powodu uznawana jest za najpiękniejszą porę roku, bo przecież to właśnie wtedy cała przyroda budzi się do życia, a wiele roślin pięknie rozkwita. Wśród tej niebywałej, wiosennej różnorodności, swoje miejsce zajmują także wcześnie kwitnące krzewy ozdobne.

Chętnie sadzimy je na naszych działkach, gdyż wraz z kwiatami cebulowymi stanowią wspaniały, kolorowy początek sezonu. Wśród nich kilka wysuwa się na pierwszy plan, gdyż od lat zajmują „żelazną” pozycję w naszych ogrodach.

Krzewy kwitnące najwcześniej

Do jednych z najwcześniej, a niekiedy najpóźniej kwitnących krzewów, z pewnością można zaliczyć oczary (Hamamelis). Spotyka się ich kilka gatunków, począwszy od tych zakwitających bardzo późną jesienią jak np. oczar wirginijski (Hamamelis virginiana), poprzez kwitnące w samym środku zimy (październik-styczeń) jak oczar japoński (Hamamelis japonica), aż po najpóźniejsze, zakwitające w marcu jak oczar pośredni (Hamamelis x intermedia). Ten ostatni gatunek jest również dostępny w wielu odmianach o barwnych kwiatach, które mogą być pomarańczowe (‘Jelena’, najwcześniejsza, zakwitająca już w styczniu ‘Orange Beauty’ ), żółte (‘Primavera’, ‘Arnold Promise’) lub czerwone (‘Diane’, ‘Feuerzauber’). Wszystkie kwiaty oczarów ładnie i intensywnie pachną, co stanowi ich dodatkową zaletę. Są to jednak na ogół dość wysokie krzewy, osiągające w zależności od gatunku i odmiany 2 - 4 m wysokości, dlatego nie wszędzie można je posadzić.

oczar japońskioczar pośredni

Nieco później niż oczary zakwita natomiast forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia), która na początku marca okrywa się mnóstwem jaskrawo żółtych kwiatów. To niezwykle popularny krzew, co może wynikać  nie tylko z jego dużych walorów ozdobnych, ale również z niewielkich wymagań uprawowych oraz całkowitej mrozoodporności. Spośród różnych odmian, na uwagę z pewnością zasługują: karłowa (dorastająca do zaledwie 1 m wysokości) i gęsta odmiana polska, nadająca się nawet do małych ogrodów – ‘Maluch’ oraz dość popularna, ale wysoka (ok. 3 m wys.) odmiana ‘Spectabilis’, o licznych, ciemnożółtych kwiatach, pojawiających na krzewie dość późno (początek kwietnia).

forsycja pośrednia

Wczesną wiosną (marzec-kwiecień) zakwita również pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica). To rozłożysty, niewielki krzew, dorastający w zależności od odmiany do ok. 1 – 1,5 m wysokości. Jego kwiaty mogą mieć różną barwę od pomarańczowej, przez różową aż po ognistą czerwień. Jednak nie tylko one stanowią o atrakcyjności tej rośliny. Po przekwitnieniu wydają bowiem jadalne owoce, które są wykorzystywane do przygotowania różnorodnych przetworów zimowych. Krzew ma jednak pewną niemiłą niespodziankę, którą są dość ostre i sztywne kolce, dlatego trzeba się z nim obchodzić ostrożnie. 

pigwowiec japoński

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
5,00 / 2 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Powojniki – ozdoby każdej pergoli

Powojniki – ozdoby każdej pergoli

Powojniki zdobywają coraz liczniejsze grono wielbicieli. Ich odmiany wielkokwiatowe są ozdobą wielu ogrodów. Przeczytaj cały artykuł

Glicynie - kwitnące pnącza

Glicynie - kwitnące pnącza

To wyjątkowo dekoracyjne pnącze wczesną wiosną obsypane jest girlandami liliowych kwiatów. Przeczytaj cały artykuł

Berberys - ognisty krzew

Berberys - ognisty krzew

W maju i czerwcu obsypuje się drobnymi, białymi lub żółtymi kwiatami, jesienią „staje w ogniu”. Przeczytaj cały artykuł

Różaneczniki - krzewy do każdego ogrodu

Różaneczniki - krzewy do każdego ogrodu

Zachwycają okazałymi kulistymi kwiatostanami - rododendrony, bo tak brzmi ich botaniczna nazwa, zasługują... Przeczytaj cały artykuł

Hortensje - krzewy ozdobne

Hortensje - krzewy ozdobne

Hortensje kwitną od czerwca do końca sierpnia. Ich ogromne, kuliste kwiatostany, jeszcze długo po przekwitnięciu... Przeczytaj cały artykuł

Hibiskus - róża tylko z nazwy

Hibiskus - róża tylko z nazwy

Właściwa nazwa chińskiej róży to ketmia. Zazwyczaj jednak określa się ją mianem hibiskus. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. Dasos

  piękna wiosna w tym roku. U nas już kwitną tawuły - całe szpalery krzewów wyglądają jak obsypane śniegiem :) Ale spokojnie - to są kwiaty :))

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-ściany

E-instalacje

E-dach

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Drzewa ozdobne – parasole w ogrodzie

x