ukryj

Miłośnicy roślin doniczkowych, wybierając gatunki do uprawy w swoich mieszkaniach, kierują się różnymi kryteriami. Niektórzy preferują rośliny ozdobne z barwnych liści, inni wolą klasyczną zieleń, bądź interesujące pnącza, a jeszcze inni poszukują roślin, które wydają kwiaty i to najlepiej pięknie pachnące.

Różnorodność świata przyrody oferuje ogromne bogactwo gatunków nadających się do uprawy w doniczkach, dlatego każdy amator takich upraw, z pewnością będzie mógł wybrać coś dla siebie. Najbardziej popularne są oczywiście rośliny o ozdobnych liściach, dlatego ich odmian dostępnych na rynku jest niezwykle dużo. Natomiast mniej powszechne rośliny o pachnących kwiatach, występują już w znacznie mniejszym wyborze. Mimo to warto je poznać i zaprosić do swojego domu, bo kiedy zakwitną, a ich zapach rozejdzie się po mieszkaniu, z powodzeniem będą mogły zastąpić niejedne odświeżacze powietrza.

gardenia jaśminowataGatunki roślin o pachnących kwiatach

Na czoło tej grupy roślin wysuwa się z pewnością gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides). Jest ona wiecznie zielonym krzewem, o gładkich, błyszczących liściach. Zaczyna kwitnąć wiosną (maj) i w odpowiednich warunkach kwitnie aż do jesieni (październik). Jej kilkucentymetrowe, podobne do róży, pełne i białe kwiaty, roztaczają nieprawdopodobnie piękną oraz intensywną woń, przypominającą zapach jaśminu. Gardenia jest jednak rośliną dość trudną w uprawie. Bywa, że po zakończeniu kwitnienia, nie uda nam się jej pomyślnie doprowadzić do zawiązania pąków kwiatowych w następnym roku. Jednak zapach wydawanych przez nią kwiatów, warty jest tego, by ta urocza krzewinka towarzyszyła nam choć przez kilka miesięcy.

hoja różowaZnacznie łatwiejszą w hodowli rośliną, wydającą pięknie pachnące kwiaty jest hoja (Hoya). To dość odporne pnącze, o skórzastych, błyszczących liściach, zakwitające w podobnym okresie co gardenia. Wydaje gwiazdkowate, białe lub różowe kwiaty zebrane w baldachogrona i wydzielające słodką, bardzo ładną oraz dość intensywną woń. Aby jednak hoja zakwitła, potrzebuje sporo rozproszonego światła. Nie lubi też zmiany miejsca, gdyż może wtedy zrzucić pąki kwiatowe. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w jej uprawie jest podlewanie, które powinno być regularne, ale dość skąpe. Hoje są bowiem bardzo wrażliwe na zalanie.

Nieco podobnym do hoi pnączem, wydającym przepięknie pachnące kwiaty jest stefanotis (Stephanotis floribunda). Jego białe, trąbkowate kwiaty, zebrane są po kilka w pęczki i wydzielają intensywny aromat, zbliżony do zapachu konwalii. Aby nie narazić pąków kwiatowych na zrzucenie, nie wolno rośliny przestawiać, podobnie zresztą jak hoi. Pnącze nie lubi przesuszania, ani też zalewania. Zakwita w czerwcu i kwitnie do września. Po tym czasie wymaga jednak kilkumiesięcznego okresu spoczynku w temp. ok. 10 °C i widnym pomieszczeniu. Piękne zapachy znane z ogrodu, mogą towarzyszyć nam również w domu.

stefanotis

Piękne jaśminy

Każdy kto kiedykolwiek miał okazję podziwiać zapach kwiatów jaśminowca, wie jak zniewalający jest ich aromat. Oczywiście ogrodowe krzewy są zbyt duże do doniczek, ale jeśli chcemy się cieszyć ich zapachem również w mieszkaniu, wybierzmy jeden z kilku gatunków jaśminu, nadającego się do uprawy w doniczce. Te pokojowe jaśminy to zwykle pnącza, których najpopularniejszymi gatunkami są: jaśmin kwiecisty (Jasminum polyanthum), jaśmin lekarski (Jasminum officinalis) oraz  jaśmin wielkolistny (Jasminum sambac). W pojemnikach rosną dość  intensywnie, dlatego wymagają regularnego dokarmiania, stale wilgotnej ziemi i widnego stanowiska. Po przekwitnięciu pędy skraca się nawet o ½ długości i podobnie jak stefanotisom, zapewnia się jaśminom możliwość przejścia w stan spoczynku zimowego.

jaśmin kwiecistyjaśmin lekarski

Niezastąpione cytrusy

Niezwykle uroczy i intensywny aromat, posiadają również kwiaty cytrusów (np. cytryna skierniewicka, kumkwat, mandarynka). Dlatego jeśli się na nie zdecydujesz, będziesz mógł rozkoszować się we własnym domu, zapachem przywodzącym na myśl słoneczne tropiki. Cytrusy mają jednak pewne wymagania uprawowe, dlatego zanim się zdecydujesz na konkretny gatunek, poznaj najpierw jego oczekiwania.

kwiat pomarańczykumkwat

Piękne kwiaty, bez zapachu

Jednak kwiaty wielu roślin doniczkowych nie pachną (np. fiołki afrykańskie, cyklameny wielkokwiatowe, anturium, skrzydłokwiaty, pantofelniki, wiele storczyków), co oczywiście nie zmienia faktu, że i tak są piękne, dlatego z powodzeniem mogą konkurować ze swoimi wonnymi pobratymcami.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,88 / 8 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Hiacynty - kolorowe wyspy

Hiacynty - kolorowe wyspy

Mają ponad sto odmian oszałamiających feerią barw i zapachów. Kwiaty wczesnej wiosny - hiacynty. Przeczytaj cały artykuł

Lilie - kwiatowa arystokracja

Lilie - kwiatowa arystokracja

Mają tyle odmian, barw i kształtów, że sprawiają botanikom kłopoty z klasyfikacją. Przeczytaj cały artykuł

Hiacynt w doniczce

Hiacynt w doniczce

Hiacynty, choć kojarzą się z nadejściem wiosny, dostępne są na rynku już późną jesienią. Przeczytaj cały artykuł

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu to świetny sposób na to, żeby w środku zimy cieszyć się namiastką wiosny. Przeczytaj cały artykuł

Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie to marzenie wielu osób, które lubią kwiaty, ale nie mają czasu zajmować się nimi... Przeczytaj cały artykuł

Hoja

Hoja

Jednym z piękniejszych pnączy kwitnących w naszych mieszkaniach, jest z pewnością hoja (Hoya). Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (5)

 1. Redakcja

  Miłośnicy roślin doniczkowych, wybierając gatunki do uprawy w swoich mieszkaniach, kierują się różnymi kryteriami... Pachnące kwiaty doniczkowe >>

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. uwielbiam takie kwiaty

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Dasos

  a mi się udało już "wykończyć" stefanotisa, jaśmin i gardenię. Niestety na wszystkie skusiłam się w supermarkecie - kupiłam pięknie kwitnące, ale po przekwitnięciu i paru kolejnych miesiącach było po nich. Pewnie coś źle robiłam, ale dużo innych kwiatów jakoś u mnie żyje ;)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Cyperus

  a ja mam dobre doświadczenia z kwiatami z supermarketu - wprawdzie były to paprocie, ale przez lata rosły świetnie

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-mieszkanie

E-dach

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze - domek na narzędzia

x