ukryj

lawenda wąskolistnaCoraz częściej uprawiamy zioła już nie tylko w ogródkach, ale również na własnych parapetach okiennych. Wśród tych najpopularniejszych, znalazła się również niezwykle urocza lawenda (Lavandula).

Lawenda jest niewysoką krzewinką (ok. 50-80 cm. wysokości), posiadającą w zależności od odmiany: niebieskie, różowe, różowofioletowe, białe lub fioletowe kwiatki, zwykle zebrane w kłosy na szczycie sztywnego pędu kwiatowego. Jedynie lawenda francuska (Lavandula stoechas) wygląda nieco inaczej, gdyż na pędzie znajduje się niewielki pękaty kłos, na szczycie którego wyrasta kilka sporych płatków, przypominających skrzydełka.

Różnorodność zastosowań lawendy

Kwiaty rozwijają się w czerwcu, a roślina potrafi nieprzerwanie kwitnąć aż do października. Krzewinka ta posiada wiele walorów, zarówno ozdobnych jak i praktycznych. Zacznijmy od tego że jest bardzo dekoracyjna. Posadzona grupami na rabacie lub w doniczce, staje się efektownym elementem różnych roślinnych kompozycji, choć może również z powodzeniem rosnąć w pojedynkę. Jest też znakomitym ziołem przyprawowym. Ma dość intensywny smak i aromat, jednak używana z umiarem może wspaniale urozmaicić smaki potraw kuchni śródziemnomorskiej, dań z grilla oraz przeróżnych słodkich wypieków. Znakomicie sprawdza się też w postaci herbatek. Jej właściwości lecznicze są znane od dawna. Działa nieco podobnie do melisy, a więc uspokaja, łagodzi stres i depresje, pomaga w zasypianiu. Ma też właściwości dezynfekujące, więc nadaje się do płukania jamy ustnej oraz gardła. Z suszonych kwiatów wytwarzane są pachnące potpourri (kompozycje suszonych, pachnących płatków i kwiatów) lub saszetki zapachowe, odstraszające mole. Suszone kwiaty mogą być też wykorzystane jako element kompozycji zimowej.

lawenda

lawenda w ogrodzieUprawa lawendy

Tak więc zastosowań lawenda ma całe mnóstwo, dlatego warto znaleźć dla niej miejsce na tarasie lub rabacie kwiatowej. W naszej strefie klimatycznej w gruncie zimę może przetrwać jedynie lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), inne gatunki są na to zbyt delikatne, dlatego poleca się ich uprawę w pojemnikach (np. Lavandula stoechas - lawenda francuska, Lavandula dentatalawenda hiszpańska). Uroda lawendy przywodzi na myśl ciepłe i słoneczne rejony Prowansji (choć nie tylko tam rośnie) i daje wskazówkę, jakich warunków uprawowych roślina oczekuje. Aby rosła bujnie i wyglądała naprawdę dekoracyjnie, bezwzględnie wymaga stanowiska słonecznego i żyznej, dość wapiennej oraz lekkiej gleby. Absolutnie nie toleruje cienia, lepiej też zniesie chwilowe niedobory wody niż zalewanie. Dobrze, kiedy stanowisko pod jej uprawę jest osłonięte od wiatru. Zimne podmuchy źle wpływają na kondycję krzaczków. Przed zimą, lawendę uprawianą w gruncie warto okryć włókniną. Wprawdzie lawenda wąskolistna dość dobrze znosi niskie temperatury, ale bardzo sroga zima może ją mocno uszkodzić. Jesienią po przekwitnieniu, lekko przycinamy krzaczki, natomiast wiosną tniemy już mocniej, skracając roślinę na ok. ½ wysokości. Zabieg ten będzie stymulował powstanie nowych pędów i zagęszczanie krzaczka.

lawenda francuskalawenda hiszpańska

Rozmnażanie lawendy

Lawendę najlepiej rozmnaża się z nasion, wysiewanych zaraz po zbiorze wprost do gruntu. Jeśli wolimy przechować je w domu, będziemy musieli stymulować kiełkowanie sztucznie, przeprowadzając kilkutygodniową stratyfikację w niskich temperaturach. Rośliny rozmnażane tą metodą, mogą się różnić wyglądem od rośliny matecznej. Aby tego uniknąć, można zastosować trudniejsze rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych, pobieranych wiosną lub latem.

lawenda w doniczceLawenda w doniczce

Nieco inaczej wygląda uprawa roślin w doniczkach. Oczywiście lawendy rosnące w pojemnikach również oczekują słońca i ciepła, ale należy je podlewać nieco częściej, niż te rosnące w gruncie. Na dnie pojemnika w którym rosną, zawsze należy umieścić dobry drenaż. Po przekwitnieniu, lekko przycinamy krzaczki i przenosimy do chłodnego i bardzo jasnego pomieszczenia. Temperatura w czasie zimowania nie może spadać poniżej 0°C (nie dotyczy lawendy wąskolistnej, chociaż i ta zimując w pojemniku słabiej znosi mrozy niż w gruncie), ale też nie może być wyższa niż ok. 5 -10 °C. Lawendy wprawdzie nie zawsze przetrwają ten okres, ale jeśli się to uda, wiosną należy wystawić je na zewnątrz, przyciąć jeszcze niżej niż jesienią i regularnie podlewać. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że po 5-6 latach, zaczynają nieładnie wyglądać i należy je albo radykalnie odmłodzić albo wymienić na nowe egzemplarze.

Tak pielęgnowane rośliny, raczej nas nie zawiodą. Przez kilka lat będą pięknie kwitły i dostarczą nam mnóstwo cennego surowca zielarskiego zarówno do kuchni jak i do salonu.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 11 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Zioła inaczej

Zioła inaczej

Zioła są cenione za zapach oraz ładne liście i kwiaty. Mają również wiele zastosowań praktycznych. Przeczytaj cały artykuł

Liliowce - kwiaty dla każdego

Liliowce - kwiaty dla każdego

Kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, znoszą każdą glebę i są odporne na kapryśny klimat, szkodniki i choroby. Przeczytaj cały artykuł

Pielęgnacja storczyków. Jak uprawiać storczyki w domu

Pielęgnacja storczyków. Jak uprawiać storczyki w domu

Uprawa storczyków wymaga staranności. Te wspaniałe rośliny odwdzięczają się nam bajecznymi kwiatami. Przeczytaj cały artykuł

Hoja

Hoja

Jednym z piękniejszych pnączy kwitnących w naszych mieszkaniach, jest z pewnością hoja (Hoya). Przeczytaj cały artykuł

Kwitnące rośliny doniczkowe łatwe w pielęgnacji

Kwitnące rośliny doniczkowe łatwe w pielęgnacji

Nawet jeśli nie mamy czasu aby zajmować się roślinami, nie musimy rezygnować z efektownie kwitnących gatunków. Przeczytaj cały artykuł

Rośliny doniczkowe do słonecznego pokoju

Rośliny doniczkowe do słonecznego pokoju

Dla większości roślin domowych optymalnym stanowiskiem jest miejsce półcieniste lub oświetlone światłem rozproszonym. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. irena.pak

  tak! lawenda w domu, ogrodzie, szafie, łazience, wszędzie ;-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. marta_p

  ja długo nie lubiłam zapachu lawendy, ale całkiem nagle i nieoczekiwanie - spodobał mi się. A olejek lawendowy do kąpieli po prostu uwielbiam :-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-dach

E-mieszkanie

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Drzewa do małego ogrodu

x