ukryj

kwitnące rośliny doniczkoweNawet jeśli nie mamy czasu aby zajmować się roślinami, nie musimy rezygnować z efektownie kwitnących gatunków.

Istnieje wiele roślin doniczkowych, które nie wymagają wiele troski i są nie tylko zieloną, ale także kwitnącą dekoracją wnętrza.

Jak wybierać rośliny do wnętrz?

Wszyscy, którzy nie mają czasu lub ochoty na częste zajmowanie się roślinami powinni skupić się na niewymagających gatunkach. Właściwy wybór roślin, adekwatny do warunków jakie możemy im zapewnić, z pewnością pozwoli uniknąć kłopotów z ich pielęgnacją. Niewymagające gatunki i odmiany roślin często są ozdobne zarówno z liści, jak i z kwiatów, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność. Można hodować je w domu ale także w biurach i innych wnętrzach użyteczności publicznej. Zawsze jednak warto najpierw dostosować rośliny do panujących we wnętrzu warunków, czyli oświetlenia, temperatury. Ważne jest także zapewnienie roślinom optymalnych warunków wilgotnościowych – jedne potrzebują stałego podlewania, inne nie wymagają częstego nawadniania. Najlepiej wybrać rośliny, silne, które np. wytrzymają kilka dni bez podlewania, zniosą zmienne warunki świetlne itp. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej odporna roślina potrzebuje podlewanie i tego nie może jej zabraknąć – szczególnie w okresie wzrostu i kwitnienia.

Jakie kwiaty nie wymagają wiele pielęgnacji?

Najlepiej wybrać mocne rośliny, które będą atrakcyjne o każdej porze roku. Przed zakwitnięciem ozdobą mogą być efektowne liście, a w czasie kwitnienia uwagę przykuwać będą efektowne kwiaty. Które rośliny doniczkowe maja takie walory? Warte polecenia są np.:

 • skrzydłokwiatSkrzydłokwiat (Spathiphyllum) – popularny od wielu lat gatunek sprawdzający się w półcienistych oraz zacienionych pomieszczeniach (mocne słońce może poparzyć liście).  Kwiatem jest pachnąca kolba, która otoczona jest dekoracyjną, białą pochwą kwiatostanową (przypominającą anturium). Kwiaty pojawiają się od marca do lipca. Ozdoba są także ciemnozielone, lśniące liście o wyraźnym nerwie głównym.
 • Kalanchoe (Kalanchoe) – należy do najpopularniejszych i najodporniejszych roślin domowych. Łatwo przystosowuje się do nowych warunków i może rosnąć zarówno w słonecznym, jak i zacienionym miejscu. Kwitnienie (czerwone drobne kwaity) rozpoczyna w styczniu i potrafi kwitnąć nieprzerwanie nawet do czerwca/lipca. Kalanchoe jest sukulentem (mięsiste liście magazynują wodę) i nie potrzebuje częstego podlewania. 
 • Echmea (Aechmea) – jedna z najtrwalszych roślin ozdobnych z rodziny ananasowatych. Rozeta oryginalnych liści osiąga około 50-60cm wysokości. Egzotyczne, oryginalne, różowo – fioletowe kwiaty wyrastają ze środka rozety. Echmea lubi miejsca półcieniste, przepuszczalne podłoże i podlewanie do środka rozety liściowej. Kwitnie od maja do października. 
 • Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida) – obficie kwitnąca i łatwa w pielęgnacji roślina o wielu odmianach z pełnymi lub pojedynczymi kwiatami w kilku kolorach. Begonia najbardziej lubi miejsca półcieniste ponieważ pełne słońce osłabia roślinę i kwitnienie jest słabsze. Kwitnie od kwietnia do września. W tym czasie razem z podlewaniem warto stosować nawozy, które wzmagają kwitnienie. 
 • Amarylis (Amaryllis belladonna) – cebulowa roślina doniczkowa o pięknych lejkowatych kwiatach, które mogą osiągnąć długość do 8cm.  Kwiaty są czerwone, pomarańczowe lub białe – zależnie od odmiany. Kwitnienie przypada na okres od lipca do września. Amarylisy lubią jasne miejsca ale nie należy ich stawiać w pełnym słońcu. Świetnie czuje się w normalnej pokojowej temperaturze jednak w zimie lepiej ustawić go w chłodniejszym pomieszczeniu (10-12 stopni Celsjusza). Amarylis jest spokrewniony z Hippeastrum o równie efektownych kwiatach wyrastających na szczycie sztywnych łodyg. Hippeastrum lub inaczej zwartnica, kwitnie jednak w innym okresie – od października do kwietnia. 
 • kliwia pomarańczowaKliwia pomarańczowa (Clivia miniata) – bardzo trwała i praktycznie nie atakowana przez choroby lub szkodniki. Należy do roslin, które nie lubią częstych zmian miejsca. Najlepiej wybrać jej wschodnie lub zachodnie okno aby światło padało cały czas w taki sam sposób (inaczej nie zakwitnie). Charakterystyczne są długie i wąskie liście osiągające długość do 60 cm. Są ustawione symetrycznie z dwóch stron rośliny. Pozbawione liści pędy kwiatowe osiągają wysokość 60 – 80 cm. Na ich końcach tworzą się baldachowate kwiatostany, w których skład może wchodzić nawet do 20 pomarańczowych kwiatów z jasnożółtą gardzielą. Kliwia może kwitnąć praktycznie cały rok z wyjątkiem okresu zimowego.
 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,80 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Zimowa pielęgnacja roślin

Zimowa pielęgnacja roślin

Okres jesienno-zimowy jest najtrudniejszym do przetrwania dla kwiatów domowych. Przeczytaj cały artykuł

Rośliny na święta

Rośliny na święta

Między kupowaniem prezentów a przygotowywaniem świątecznego menu warto pomyśleć o tym, jakie rośliny... Przeczytaj cały artykuł

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu

Hiacynty we wnętrzu to świetny sposób na to, żeby w środku zimy cieszyć się namiastką wiosny. Przeczytaj cały artykuł

Surfinie - uprawa

Surfinie - uprawa

Surfinie zachwycają feerią barw, dekoracyjnością kwiatów i wydzielanym przez nie intensywnym, słodkim zapachem. Przeczytaj cały artykuł

Rośliny w domu

Rośliny w domu

Fakt, że nie mamy działki nie oznacza, że nie możemy mieć pięknego ogrodu Przeczytaj cały artykuł

Kalanchoe

Kalanchoe

Kalanchoe zachwyca bogactwem drobnych, różnokolorowych kwiatów. Może kwitnąć w różnych porach roku – również zimą. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-ściany

E-izolacje

E-dach

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

W ogrodzie z Andrzejem Piasecznym

x