ukryj

trawa pampasowaNiektóre gatunki traw ozdobnych, ze względu na oryginalne ubarwienie liści lub piękne kwiatostany mogą być sadzone na rabatach bylinowych, inne stanowią oryginalną obwódkę ścieżki czy budynku lub zebrane w wyniosłe kępy są ozdobę obszerniejszego trawnika.

Ich lekkie srebrzyste kwiatostany stanowią piękne tło dla barwnych roślin kwiatowych. Choć najciekawiej wyglądają posadzone w jednogatunkowych grupach.
Większość kwiatostanów traw, nadaje się do cięcia i suszenia oraz do uzupełniania kompozycji z kwiatów ciętych. Mają jeszcze i tę niewątpliwą zaletę nad innymi bylinami, że są atrakcyjne przez cały rok, również zimą. Co ciekawe, nie dotyczy to tylko zimozielonych gatunków, pokryte śniegiem miotełki traw wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Trawy są też bardzo łatwe w uprawie. Tym, którym trawa kojarzy się wyłącznie z murawą, należy przypomnieć, że niektóre odmiany traw potrafią przerosnąć nawet krzewy. Te ciekawe byliny są niezwykle wytrzymałe na suszę, mróz i kapryśny klimat naszego kraju. Występują w tak wielu kolorach i odcieniach, że z samych tylko traw można utworzyć niezwykle ciekawą i zróżnicowaną, wielopiętrową kompozycję.

 • Najwyższe gatunki traw dorastają nawet do 3 metrów. Najlepiej wyglądają samotnie lub
  w grupach jednogatunkowych posadzone na tle żywopłotu lub muru o kontrastowym zabarwieniu. Mogą też stanowić najwyższe piętro większej kompozycji. Do najwyższych przedstawicieli gatunku należą m.in. miskanty chińskie o niezwykle ozdobnych kłosach, trawa pampasowa, mozga trzcinowata, bambusy czy rozplenicie syberyjskie.
 • Średnio wysokie gatunki osiągają 1,5 m. Należą do nich m.in. proso rózgowate, trzcinnik, wydmuchrzyca popielata, spartyna grzebieniasta, owies wiecznie zielony czy niektóre ostnice.
 • Najniższe gatunki trawspartyna grzebieniastawchodzą najczęściej w skład mieszanek gazonowych. Jednak niektóre z nich są na tyle dekoracyjne, że poleca się je do tworzenia obrzeży rabat czy ścieżek. Posadzone obok siebie stworzą swoistą monochromatyczną obwódkę. Niskie gatunki traw ozdobnych to kostrzewy, turzyce czy niektóre seslerie. Często występują one w odmianach żółto lub różowo-paskowanych.

Stanowisko i pielęgnacja

Trawy lubią stanowiska ciepłe i słoneczne, tylko niektóre znoszą stanowiska półcieniste np. kostrzewa miotlasta. Sadząc kępy traw warto pamiętać o ich bujnym rozroście i konieczności pozostawienia im przestrzeni. Niektóre trawy mogą rozrastać się nadmiernie, w takich przypadkach należy pamiętać o zabezpieczeniu się przed niekontrolowanym rozrostem.

trzcinnik

Najlepiej sadzić trawy wiosną, by miały cały sezon na ukorzenienie się. Niektóre gatunki traw, jak bambus czy trawa pampasowa, mogą źle reagować na przemarzanie. Warto związać ich pióropusze lub przesypać korą.

Nawożenie i podlewanie

Większość traw (oprócz bambusów) woli gleby wilgotne i umiarkowane podlewane. Niektóre nawet lepiej rosną i bujniej kwitną, gdy podlewane są naturalnie przez deszcz - kilka razy w sezonie. Nie potrzebują też intensywnego nawożenia. Wystarczy, by na wiosnę zasilić je kompostem, przerobionym obornikiem lub nawozem wieloskładnikowym.

Cięcie i odmładzanie

Cięcie najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, usuwając obumarłe części rośliny, wystarczy zostawić 30-40 cm kępy nad ziemią. Rozrośnięte egzemplarze wiosną wykopujemy i dzielimy
na mniejsze kępy.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,29 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Mieszanki nasion traw

Mieszanki nasion traw

Mało osób wie, że na pięknie wyglądającą murawę, składają się często nasiona wielu gatunków traw i innych roślin. Przeczytaj cały artykuł

Jak kupować rośliny?

Jak kupować rośliny?

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu roślin? Jak wybierać zdrowe okazy? Przeczytaj cały artykuł

Mlecz - mniszek lekarski

Mlecz - mniszek lekarski

Mniszek lekarski, popularnie zwany mleczem, to jedno z najbardziej znanych i cenionych ziół leczniczych. Przeczytaj cały artykuł

Pelargonie - uprawa

Pelargonie - uprawa

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych bylin kwitnących, uprawianych chętnie w ogrodach, skrzynkach... Przeczytaj cały artykuł

Truskawki - uprawa i odmiany

Truskawki - uprawa i odmiany

Jeden z najpopularniejszych owoców na polskich stołach - truskawka - w rzeczywistości nie jest owocem w rozumieniu... Przeczytaj cały artykuł

Rośliny odstraszające owady

Rośliny odstraszające owady

Przebywając w ogrodzie skazani jesteśmy, niestety, na różnego rodzaju owady uprzykrzające wypoczynek. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. Witam serdecznie. bardzo interesujacy artykuł.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-izolacje

E-łazienki

E-okna

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Forsycja – zwiastun wiosny

x