ukryj

Jak przezimować kwiaty balkonowe

Tagi: , , ,

petunie balkonowe to rośliny jednoroczne

Nad tym jak przezimować kwiaty balkonowe musimy zastanowić się już na początku okresu przymrozków. Kwiaty balkonowe są często bardziej wrażliwe na mrozy niż ich ogrodowi kuzyni. Wynika to zarówno ze specyfiki gatunków, jak i faktu, że ziemia w skrzynkach łatwiej przemarza, niż gleba w ogrodzie.

Zimowanie roślin balkonowych

Oczywiście nie wszystkie rośliny balkonowe można przezimować. Część z nich jest po prostu jednoroczna i te na wiosnę musimy uzyskać z nasion lub nabyć w postaci sadzonek. Do takich roślin na pewno należą aksamitki, maciejki, celozje, petunie, groszki pachnące, jednoroczne werbeny czy begonie stale kwitnące. Jednak są też takie, które po odpowiednim przechowaniu, wiosną znów będą zdobić nasze tarasy i balkony. Te zabieramy z balkonów jeszcze przed zapowiadanymi przymrozkami. Bo choć niektóre z nich zniosą bez szwanku niewielkie i krótkotrwałe spadki temperatury (np. werbeny, pelargonie rabatowe) to inne mogą zostać poważnie uszkodzone.

Przeczytaj też: Jak przygotować rośliny ogrodowe do zimy

pelargoniom należy zapewnić odpowiednie warunki zimowaniaWarunki zimowania roślin balkonowych

Rośliny balkonowe wymagają często różnych warunków zimowania. Jedne potrzebują stosunkowo niskich temperatur (6-10 °C), skąpego podlewania, zaprzestania nawożenia i dostępu do znacznej ilości światła. Należą do nich: fuksje, bugenwille, starce popielate, lantany, oleandry, cytryny, wawrzyny, heliotropy peruwiańskie, złocienie krzewiaste.
Inne oczekują nieco wyższych temperatur (10-15 °C), widnego pomieszczenia i również niezbyt obfitego podlewania. Tak zimują np. kocanki włochate, pelargonie (chociaż mogą przebywać też temp. 8°C), osteospermum, bakopy (sutery), koleusy, sundaville, kaktusy, pomarańcze, kumkwaty, hibiskusy.
Jeszcze inne należy przetrzymać do wiosny w mieszkaniu, w temperaturze pokojowej (np. kolorowe bluszcze lub rośliny pochodzące z rejonów tropikalnych, które nie przechodzą okresu zimowego spoczynku).
Jeśli mamy do czynienia z roślinami o zdrewniałych pędach, całkowicie zrzucających liście na zimę (np. datury), wtedy możemy przechować je w ciemnym pomieszczeniu o temp. 2-6 °C. Gatunki mocno rozkrzewione przed okresem spoczynku dobrze jest skrócić o 1/3 lub nawet o połowę (np. fuksje, lantany, bugenwille). Zabieg ten pomoże w wytworzeniu się nowych pędów i lepszemu rozkrzewieniu rośliny wiosną.

Przeczytaj też: Jak uprawiać daturę

Na naszych balkonach gości tez grupa roślin, których części podziemne możemy przez okres zimy przechować w wilgotnym torfie, w chłodnych (6-9°C) i ciemnych pomieszczeniach. Jednak temperatura przechowywania jest zależna od gatunku i tak np. begonie potrzebują nieco wyższej temperatury ok. 8-9°C, a daliom wystarcza ok. 5 °C. Taki rodzaj zimowania jest możliwy u roślin posiadających grube kłącza, cebule, karpy lub bulwy: begonie bulwiaste, kanny, krokosmie, dalie, jaskry azjatyckie.

kwiaty na balkonie - jesieńZimowanie roślin balkonowych - oby do wiosny

Przechowywanie roślin do wiosny jest dość trudne. Zagrażają im bowiem choroby grzybowe, zagniwanie oraz wysychanie. Dzieje się tak, kiedy nie zapewnimy roślinom odpowiedniej wilgotności (wysychają bulwy np. begonii, jaskrów azjatyckich) lub zbytnio nawilżymy podłoże w pojemnikach i torf, w którym przechowujemy kłącza. Profilaktycznie należy również wietrzyć pomieszczenie z przechowywanymi roślinami. Jednak należy robić to w dni kiedy panującą na zewnątrz temperatura jest dodatnia. W celu przechowania kwiatów, możemy wykorzystać widne klatki schodowe, piwnice lub werandy. Jeśli nie możemy zapewnić różnych temperatur dla poszczególnych gatunków, poprzestańmy na 5-10 °C. Taki zakres jest tolerowany przez większość roślin, z wyjątkiem bardziej ciepłolubnych, jak koleusy czy pomarańcze. Ważne jest przestrzeganie zasady, że im więcej w pomieszczeniu jest światła, tym temperatura powinna być wyższa i odwrotnie. Mimo że przezimowanie roślin to dość kłopotliwy proces, to jednak zawsze warto próbować, szczególnie jeśli mamy do czynienia z cenniejszymi gatunkami.

Przeczytaj też: Jak uprawiać cytrusy na balkonach i tarasach

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
5,00 / 3 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Pelargonie na balkon

Pelargonie na balkon

Sprawdzone, łatwe w uprawie i kwitnące przez całe lato – pelargonie. Przeczytaj cały artykuł

Hiacynt w doniczce

Hiacynt w doniczce

Hiacynty, choć kojarzą się z nadejściem wiosny, dostępne są na rynku już późną jesienią. Przeczytaj cały artykuł

Rośliny na balkonie

Rośliny na balkonie

Rośliny na balkonie ożywiają go i stanowią jego dekorację. Oto kilka porad, które ułatwią stworzenie pięknego balkonu. Przeczytaj cały artykuł

Surfinie - uprawa

Surfinie - uprawa

Surfinie zachwycają feerią barw, dekoracyjnością kwiatów i wydzielanym przez nie intensywnym, słodkim zapachem. Przeczytaj cały artykuł

Kwiaty na balkon

Kwiaty na balkon

Kwiaty na balkonie to rewelacyjny sposób, aby nawet w dużym mieście mieć na co dzień kontakt z przyrodą. Przeczytaj cały artykuł

Doniczkowe kompozycje

Doniczkowe kompozycje

Kompozycje z roślin zasadzone w odpowiednio dobrane donice mogą stanowić oryginalną ozdobę każdego tarasu lub balkonu. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. saba.solarz

  moje kwiatki balkonowe zimują na klatce schodowej - i całkiem dobrze to znoszą. Schody też wyglądają przyjemniej :-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Cyperus

  a moja głupia bugenwilla zaczęła kwitnąć w październiku! Oczywiście jak ją teraz wezmę do domu, to straci kwiatki, a jak zostanie na balkonie - to zmarznie cała.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-okna

E-dach

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Gry i zabawy do ogródka

x