ukryj

Rosną na każdym podłożu i w każdych warunkach. Zawierają dużo witaminy B, C, PP i prowitaminę A oraz wiele soli mineralnych. Warto więc pomyśleć o ich uprawie w przydomowym ogródku.

DyniaUprawa roślin dyniowatych

Dynia, kabaczek, cukinia i patison są ze sobą botanicznie ściśle spokrewnione. Dokładnie mówiąc, są odmianami dwóch gatunków dyni – olbrzymiej i zwyczajnej. Są to rośliny łatwe w uprawie, bujnie rosną i owocują nawet uprawiane w pojemnikach i prowadzone na linkach. Należy je siać dość późno (w drugiej połowie maja), gdyż są wrażliwe na wiosenne przymrozki, nie lubią też przesadzania. Dlatego też nie radzi się kupowanie rozsad tych roślin. Najłatwiejszym sposobem rozmnażania roślin dyniowatych jest tzw. siew gniazdowy –  polega on na sianiu w jednym miejscu 3-4 nasion, a gdy roślinki mają 4 liście pozostawia się najsilniejszą z nich, resztę usuwając (najlepiej nożyczkami, ponieważ wyrywanie może uszkodzić system korzeniowy pozostałych).
Pielęgnacja dyniowatych polega na odchwaszczaniu, podlewaniu i zasilaniu ich nawozem wieloskładnikowym. Pierwsze zasilanie stosujemy, gdy pojawiają się kwiaty, następne po każdym zbiorze owoców.

CukiniaKabaczek

Zbiory warzyw

Jeśli zależy nam na dużych owocach w trakcie wzrostu należy usuwać część zawiązków. Wielkość owoców może mieć jednak znaczenie jedynie w przypadku dyni. Natomiast w przypadku, cukinii, kabaczków i patisonów, ważniejsza dla jakości owoców jest częstotliwość zbiorów. Najsmaczniejsze owoce cukinii mają 12 cm, kabaczki mogą dorastać do 20 cm, ale do nadziewania nadają się te o średnicy 6-9cm. Jedynie owoce dyni zbieramy dojrzałe jesienią, gdy zasycha szypułka, która łączy owoc z rośliną.

Godne polecenia odmiany dyni olbrzymiej to Bambino i Melonowa żółta. Na uwagę zasługują też kabaczek Krzaczasty Bezrozłogowy i Cocozelle von Trypolis, oraz cukinia Elite i Hybride Zucchini.

Cukinie, kabaczki, patisony i dynie zawierają dużą ilość witamin; B1, B2, C, PP i prowitaminę A oraz sole mineralne – głownie żelazo, fosfor i wapń. Warzywa z rodziny dyniowatych można podawać na surowo w sałatkach i surówkach, zapiekać, nadziewać, a także przygotowywać z nich zupy, ciasta i desery. Stanowią ciekawe uzupełnienie diety.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,78 / 9 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Narzędzia ogrodnicze na lata

Narzędzia ogrodnicze na lata

Z odpowiednio dobranymi i dobrej jakości narzędziami praca w ogrodzie jest przyjemnością. Przeczytaj cały artykuł

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Zimowe konserwacje w ogrodzie i domu

Temperatury poniżej zera, śnieg i lód potrafią być niezwykle destrukcyjnym czynnikiem, ale istnieje kilka... Przeczytaj cały artykuł

Dom z Ogrodem

Dom z Ogrodem

Przedstawiamy najnowsze, marcowe wydanie magazynu Dom z ogrodem. Przeczytaj cały artykuł

Przydomowy ogród - pomysły

Przydomowy ogród - pomysły

Przydomowy ogród powinien tworzyć spójną całość z architekturą domu i aranżacją wnętrz. Przeczytaj cały artykuł

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny

Ten niewiarygodny ogród znajduje się w pobliżu Mevagissey w Kornwalii. Jest to jeden z najpopularniejszych... Przeczytaj cały artykuł

Doniczka z grillem

Doniczka z grillem

Sezon ogródkowy i grillowy ciągle trwa więc mamy propozycję wielofunkcyjnej doniczki, która może służyć jako grill. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (4)

 1. Aladonna

  Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w hodowli dyniowatych? Czy trudno je utrzymać? Mają jakieś specjalne potrzeby? Bo bardzo lubię dynię i zastanawiam się, czy nie posadzić u siebie w przyszłym roku.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Uwielbiam pod każdą postacią i każde z wymienionych :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Genialne warzywa, cukinie i dynie :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Same dynie z tego co pamiętam potrzebują sporo składników odżywczych i ziemi bogatej w próchnice. I dynia, i cukinie są ciepłolubne. Jeśli się zdecydujesz na dyniowate, czeka Cię też sporo podlewania :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

E-dach

E-izolacje

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Gry i zabawy do ogródka

x