10 sukulentów – roślin, o których podlewaniu można zapomnieć

0
10 sukulentów – roślin, o których podlewaniu można zapomnieć
Sukulenty to rośliny przyzwyczajone do suchych warunków. Dlatego szkodzi im raczej nadmiar wody, niż jej brak. A do sukulentów należy wiele różnych roślin, więc jest w czym wybierać.

Zapominasz o podlewaniu kwiatów? Te rośliny są dla Ciebie. Polecamy 10 sukulentów, które są piękne i łatwe w uprawie.

Sukulenty to duża grupa roślin. Łączy je to, że w liściach i łodygach (czasem też w korzeniach) magazynują wodę. W ten sposób dostosowały się do trudnych i suchych warunków, w których rosną w naturze. Określenie „sukulenty” jest do pewnego stopnia umowne – botanicy do tej grupy zaliczają różne rośliny.

Zobacz zdjęcia

Sukulenty w doniczce

Sukulenty należą do różnych rodzin roślin, ale łączy je odporność na suszę i zamiłowanie do słońca.

FreePhotos - pixabay.com
Kaktus - rebucja

Jedną z największych rodzin, należących do sukulentów są kaktusy. Wybór kaktusów doniczkowych jest bardzo duży i zróżnicowany.

Makamuki0 - pixabay.com
Echinokaktus

Echinokaktus jest zwany żartobliwie "fotelem teściowej". Ma regularny, niemal kulisty kształt i okazałe kolce.

Goodfreephotos - pixabay.com
Kaktus - opuncja drobnokolczasta

Opuncja drobnokolczasta ma ciekawy, spłaszczony kształt. Uważajmy na jej kolce - wyglądają niegroźnie, ale wbijają się w skórę i trudno jej usunąć.

EnginAkyurt - pixabay.com
Kaktus echinops

Kaktusy echinopsy (Echinopsis) pięknie kwitną i jeszcze ładniej pachną.

Bożena Wojtanek
Kaktusy z kolorowymi główkami

Ciekawie wyglądają kaktusy szczepione. Mają one zieloną podstawę i kolorową "główkę" (np. żółtą, czerwoną, różową, pomarańczową).

Herbert2512 - pixabay.com
Patyczak

Patyczaki również należą do kaktusowatych, ale nie mają kolców. Ich wałeczkowate i pozbawione liści pędy będą malowniczo zwisać z doniczki.

Magdalena Kmita-Kulesza
Drzewka szczęścia

Grubosze jajowate, zwane drzewkami szczęścia rzeczywiście pokrojem przypominają drzewa.

Magdalena Kmita-Kulesza
Odmiana grubosza - drzewka szczęścia

Drzewka szczęścia mają najczęściej owalne, ciemnozielone i błyszczące liście. Ale są także odmiany o liściach w innych kolorach i kształtach.

ClaireGiral - pixabay.com
Kwitnące drzewko szczęścia

W dobrych warunkach starsze drzewka szczęścia mogą zakwitnąć.

Katarzyna Laszczak
Aloes

Aloes jest dekoracyjny i mało wymagający. To jedna z bardziej pożytecznych roślin, które możemy uprawiać w domu.

WandererCreative - pixabay.com
Sok z liści aloesu

Sok i miąższ liści aloesu ma właściwości lecznicze. Działa m.in. przeciwzapalnie i bakteriobójczo, ale to tylko część zalet aloesu.

Casellsingold - pixabay.com
Aloes drzewiasty

Aloesy drzewiaste są bardzo okazałe. W naturalnych warunkach ciekawie kwitną.

75eisbaer - pixabay.com
Wilczomlecz trójżebrowy

Wilczomlecz trójżebrowy przypomina kaktus, ale nim nie jest. Osiąga spore rozmiary, co trzeba wziąć pod uwagę, zanim się na niego zdecydujemy.

Katarzyna Laszczak
Wilczomlecz trójżebrowy

Sok wilczomlecza trójżebrowego (tak jak wszystkich wilczomleczy) jest lekko toksyczny. Uważajmy na bezpośredni kontakt z nim.

Katarzyna Laszczak
Litopsy, czyli żywe kamienie

Litopsy wyglądają jak kamienie, ale jesienią pięknie zakwitają.

Rmac8oppo - pixabay.com
Żywe kamienie - litopsy

Te rośliny przystosowały się do trudnych warunków w ten sposób, że upodobniły się do kamieni. Dzięki temu nie przyciągają uwagi roślinożernych zwierząt.

Manseok - pixabay.com
Kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe Blossfelda pięknie kwitną. Szczególnie okazale wyglądają odmiany o pełnych kwiatach.

_Alicja_ - pixabay.com
Kwitnące kalanchoe Blossfelda

Sprawienie, żeby kalanchoe Blossfelda zakwitła ponownie, wymaga nieco starań. Ale to i tak piękne rośliny.

Hans - pixabay.com
Różowa kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe Blossfelda warto kupić, kiedy roślina kwitnie. Tym bardziej, że robi to zimą.

JACLOU-DL - pixabay.com
Eszeweria

Eszewerie mają bardzo elegancki, minimalistyczny wygląd. Rozety ich liści nieco przypominają róże. Liście mogą mieć różne odcienie, ale uważajmy na eszewerie farbowane sztucznie, bo długo nie przetrwają.

Good7622 - pixabay.com
Wilczomlecz lśniący - euforbia

Wilczomlecz lśniący pięknie kwitnie. Kiedyś był bardzo popularny i znany pod nazwą euforbia.

FuzzyDunlop - pixabay.com
Pędy wilczomleczu lśniącego

Pędy wilczomleczu lśniącego są pokryte ostrymi kolcami. Stąd jego zwyczajowa nazwa - korona cierniowa.

Cecorev974 - pixabay.com
Eonium drzewiaste

Eonium drzewiaste ma ciekawe rozety liści, które mogą przebarwiać się na bordowo, czy niemal czarno.

Hoedino - pixabay.com
Zielone eonium drzewiaste

Są oczywiście i odmiany zielone. W sprzyjających warunkach, z rozety liści może... wyrosnąć kwiat.

Dgazdik - pixabay.com
Eonium drzewiaste - łodygi

Liście eonium są osadzone na długich i nagich łodygach. Dzięki temu roślina wygląda bardzo oryginalnie.

Graceie - pixabay.com

Jednak bez względu na naukowe podziały, jednego możemy być pewni – jeśli zapomnimy podlać taką roślinę, nic złego się jej nie stanie. Wręcz przeciwnie, żeby sukulenty dobrze rosły, ziemia w ich doniczce powinna lekko przeschnąć (ale nie dopuszczajmy też do zupełnego przesuszenia). Sukulenty powinny mieć też przepuszczalną ziemię (można kupić specjalne podłoże dla sukulentów), a w dnie doniczki koniecznie muszą być dziurki, które umożliwią wypływanie wody.

Większość gatunków lubi też światło i słońce, dlatego dobrym miejscem dla nich jest parapet południowego okna (ale zanim kupimy jakąś roślinę, sprawdźmy, jakie ma wymagania).

Przeczytaj też: Farbowane rośliny doniczkowe - czy warto je kupować

Oto 10 roślin, o podlewaniu których można zapominać.

Kaktusy

Kaktusy to niewątpliwie królowie sukulentów i mistrzowie przetrwania w pustynnych warunkach. Ich gatunków jest bardzo dużo (ok. 2000 gatunków), dlatego mamy w czym wybierać. Oczywiście nie wszystkie kaktusy nadają się do uprawy doniczkowej, ale i tak ich świat jest fascynujący.

Możemy wybrać np. pięknie kwitnące echinopsisy i rebucje, kuliste echinokaktusy, czy opuncje drobnokolczaste. Ale to tylko przykładów. Od stosunkowo niedawna są także dostępne kaktusy szczepione. Wyglądają one bardzo ciekawie, bo mają zieloną podstawę i kolorową „główkę”.

Patyczaki

Patyczaki (Rhipsalis) również należą do rodziny kaktusowanych, jednak większość ich gatunków nie ma kolców. Mają za to pędy, wyglądające jak długie i niezbyt grube wałeczki. Zwisają one malowniczo z doniczek i to one przesądzają o atrakcyjności patyczaków, które nie mają liści, a kwitną rzadko.

Sprawdź: Co wiesz o roślinach doniczkowych - quiz dla miłośników roślin

Grubosz jajowaty, czyli drzewko szczęścia

Grubosze jajowaty (owalne) są lepiej znane jako drzewka szczęścia. Wyglądają bardzo atrakcyjnie, bo pokrojem przypominają miniaturowe drzewko, pokryte grubymi, ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi. Ale są także odmiany o bardziej fantazyjnych liściach (np. z kolorową obwódką lub pofałdowanych). W dobrych warunkach mogą też kwitnąć. Drzewka szczęścia dorastają do 1 m, ale rosną powoli, więc nie trzeba się martwić. W razie potrzeby można je też przyciąć.

Aloes

Aloes ma mięsiste wydłużone liście, o kolczastych brzegach. Układają się one w rozetę. Aloesy mają wiele gatunków, a do najbardziej popularnych należy aloes zwyczajny, drzewiasty oraz ościsty i pstry. Ten ostatni nie ma kolców na liściach. Najbardziej wart uwagi jest aloes zwyczajny (Aloe vera), ze względu na właściwości lecznicze soku, który uzyskuje się z jego liści. Właściwości lecznicze mają też aloesy drzewiaste – które są jednak znacznie większymi roślinami. W warunkach naturalnych (a czasem i domowych), aloesy pięknie kwitną.

Dowiedz się więcej: Właściwości lecznicze aloesu, jego zastosowanie i uprawa

Wilczomlecz trójżebrowy

Ciekawie prezentuje się także wilczomlecz trójżebrowy. Przypomina on kaktus, ale botanicznie należy do zupełnie innej rodziny. Wilczomlecz trójżebrowy rośnie szybko i osiąga spore rozmiary (nawet do 2m), dlatego to propozycja raczej dla właścicieli większych mieszkań lub domów. Roślinę wprawdzie można przyciąć, ale trzeba to zrobić, póki jest młoda.
Uwaga: sok wilczomleczy jest drażniący (w kontakcie ze skórą lub błoną śluzową).

Litopsy, czyli żywe kamienie

Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca, możemy zdecydować się na wręcz miniaturowe litopsy. Są one nazywane żywymi kamieniami, bo wyglądają jak kamienie. Rosną one na afrykańskich pustyniach, a ich wygląd ma zmylić roślinożerne zwierzęta, dla których każda roślina, w przeciwieństwie do kamienia, jest łakomym kąskiem. Jesienią „ożywają” wytwarzając piękne kwiaty.

Kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe Blossfelda to roślina bardzo popularna, dzięki temu, że bardzo atrakcyjnie i obficie kwitnie. Może mieć kwiaty żółte, czerwone, różowe, łososiowe, pomarańczowe, pełne lub pojedyncze. Zdobią ją też bardzo ładne, ciemnozielone liście. Kalanchoe najczęściej kupuje się, kiedy kwitną, a robią to zimą. Niestety doprowadzenie do tego, by zakwitły ponownie wymaga nieco starań, ale i tak warto się nimi zainteresować.

Eszeweria

Liście eszewerii tworzą piękne rozety, przypominające róże. Roślina nie jest duża, więc nadaje się nawet do małych mieszkań. Jej „mimimalistyczny” wygląd świetnie też pasuje do wystroju współczesnych wnętrz. Eszewerie mają liście o wielu odcieniach (np. szaroniebieskie, jasnofioletowe, w paski), ale często padają też ofiarą mody na farbowanie roślin. Takich malowanych roślin lepiej nie kupować, bo ich żywot jest raczej krótki.

Poznaj też: Niezwykłe róże jerychońskie - rośliny, które ożywają po zasuszeniu

Wilczomlecz lśniący, czyli korona cierniowa

Zwyczajowa nazwa tej rośliny, czyli korona cierniowa, może niezbyt zachęca do jej uprawy, ale nie ulegajmy pierwszemu wrażeniu. Wilczomlecz lśniący (euforbia) jest bardzo atrakcyjny i pięknie kwitnie, tyle tylko, że jego łodygi pokrywają naprawdę mocne kolce. Ale od jesieni do wiosny wytwarza kwiaty, które mają różne kolory. Uważajmy więc na kolce i sok rośliny (drażniący) i cieszmy się pięknem kwiatów.

Eonium drzewiaste

Eonium drzewiaste to kolejny ciekawy sukulent. Należy on do gruboszowatych, a więc jest spokrewniony np. drzewkiem szczęścia, czy eszewerią. Jego liście układają się rozetę, która wyrasta na szczycie „gołego” (pozbawionego liści) pędu. Takich pędów roślina wytwarza więcej, dlatego wygląda jak krzew, z połówkami pomponów na końcach gałęzi. Eonium może mieć przebarwione na bordowo liście. W dobrych warunkach starsze rośliny mogą też zakwitnąć.

Oceń artykuł
2,82 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także